Biyoloji mezununa bayram müjdesi

Biyoloji mezunları TUS sınavına girmeye devam edecek

29 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A

TUS HAKKI ENGELLENMİŞTİ

Sağlık Bakanlığı 18 Temmuz 2009’da ‘Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’ni çıkarmıştı. Yönetmeliğin geçici 4’üncü maddesiyle üniversitelerin biyoloji bölümlerinden mezun olanların Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girmesi engellenmişti. Yönetmelikle TUS’a giriş hakkı sadece veteriner, eczacı ve kimyager olanlara verilmişti. Bunun üzerine yönetmeliğin iptali için Danıştay’da dava açılmıştı. Danıştay, yürürlüğe giren yönetmeliği hukuka aykırı buldu.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Danıştay gerekçesinde 1219 ve 992 sayılı kanunlarla 1956’dan bu yana veteriner, eczacı, kimyager ve biyoloji bölümü mezunlarına tıpta uzmanlık eğitimi imkanı tanındığını hatırlattı. Danıştay kararında sözkonusu kanunlarda değişiklik yapılmadığını belirterek, “Hukuki ve bilimsel bir gerekçe olmadan, biyoloji mezunlarının tıpta uzmanlık eğitimini almasını engelleyen yönetmelik anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır” denildi. Yürütmeyi durduran Danıştay, bu kararıyla biyoloji mezunlarına bayram müjdesi verdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.