"Biz hiçbir zaman dokunulmazlık zırhına bürünmedik"

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması gündemine ilişkin; "Biz hiçbir zaman dokunulmazlık zırhına bürünerek, onun arkasına saklanarak siyaset yürütmedik" dedi

04 Mart 2016, Cuma 15:53
A A
'Biz hiçbir zaman dokunulmazlık zırhına bürünmedik'

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin gerçek gündemini bulundukları her yerde ifade ettiklerini belirterek, birilerinin gerçek gündemlerin gölgelenmesi için çaba harcadığını savundu.

Cumhurbaşkanlığının tartışılmaya başlandığı zamanlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP ile ilgili konuşmaya başladığını ileri süren Baluken, "Partimiz, milletvekillerimiz ve grubumuzu kastederek Erdoğan’ın ortaya koyduğu hakaretlerin tamamını, misliyle çarparak kendisine iade ediyoruz" diye konuştu.
Baluken şöyle devam etti:

 

 


"Birileri ateşin üzerine benzin dökecek farklı gündemlerle toplumu meşgul etmeye çalışıyor. Bizim gerek Anayasa Uzlaşma Komisyonuna verdiğimiz anayasa teklifinde, gerek Meclis Başkanlığına yaptığımız yazılı başvuruda, 550 milletvekilinin tamamıyla ilgili dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili bir sürecin işletilmesi durumunda HDP olarak her türlü desteği vereceğimize hazır olduğumuzu altını çizerek ifade etmek istiyorum. Aynı şekilde, Cumhurbaşkanının vatana ihanet dışındaki diğer suçlardan da yargılanmasının önünü açacak bir anayasal ve yasal düzenlemeye şiddetle ihtiyaç olduğunu bugün bir kez daha ifade etmek istiyorum. Biz hiçbir zaman dokunulmazlık zırhına bürünerek, onun arkasına saklanarak siyaset yürütmedik. Siyasette dokunulmazlıkla ilgili bir çerçeve çizilecekse bu, kürsü dokunulmazlığı ve düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğüyle ilgili temel, çok dar bir çerçeveyle sınırlı olabilir."

HDP’liler hakkındaki fezlekelerin hiçbirinde yüz kızartıcı adli suçlarla ilgili tek bir cümlenin olmadığını ifade eden Baluken, fezlekelerin tamamında siyaset yapma özgürlüğü ekseninde yaptıkları siyasi çalışmaların bulunduğunu kaydetti.

Baluken, "Hem AKP hem de dün başvuru yapan AKP’nin yedek lastiği pozisyonunda olan, yavru savaş partisi konumunda olan MHP ülkeyi büyük bir felaketin eşiğine getirdiler. Samimilerse gelsinler fezlekesi olan bütün milletvekillerinin, karma komisyonda dosyalarının görüşülmesi için gerekli girişimleri yapalım. Yine samimilerse, 550 milletvekili ve Cumhurbaşkanı için o konuda hazırlanacak bir anayasal teklifi de hep birlikte gündemleştirelim" değerlendirmesinde bulundu.

Gazetecilerin, HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması durumunda parti olarak tavırlarının ne olacağını sorması üzerine Baluken, bu tartışmaları dikkate alarak bugüne kadar parti organlarında hiçbir tartışma yürütmediklerini bildirdi.

Baluken, başka bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi kararlarına ilişkin açıklamalarının "anayasal suç" olduğunu ileri sürdü.
Bir gazetecinin "Sine-i millete dönmek seçeneklerden biri midir?" sorusunu yanıtlayan Baluken, HDP’nin bu yönde yaptığı herhangi bir tartışmanın söz konusu olmadığını belirtti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.