'Bizi celladımızın insafına mı terk etmek istiyorlar?'

Feyzioğlu: Ergenekon tutukluları 'Sakın birileri bizi yolsuzluk soruşturması yapılıyor diye takasa kalkmasın... Bizi celladımızın insafına mı terk etmek istiyorlar' diyor

06 Ocak 2014, Pazartesi 12:35
A A
'Bizi celladımızın insafına mı terk etmek istiyorlar?'

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, yeniden yargılanmaları gündemde olan Ergenekon tutuklularının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın hükmün “sanık lehine” bozulması için Yargıtay’a başvurmasını öngören CMK 310. maddenin uygulanması tartışmalarıyla ilgili olarak, “Bizi celladımızın insafına mı terk etmek istiyorlar” dediğini aktardı.

Feyzioğlu cezaevinde kendisine ''Tahliyeler ne zaman olacak?'' diye sorduklarını, kendisinin de ''20 seneden, 30 seneden önce'' yanıtını verdiğini söyledi.Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Silivri Cezaevi'nde İlker Başbuğ, Bilgin Balanlı, Doğu Perinçek ve Tuncay Özkan'la görüştükten sonra açıklama yaptı. İşte o konuşmadan satır başları:

Bir süredir artık devlet krizi almış bu krizden çıkış için TBB olarak ciddi bir formül arayışı içindeyiz. Hukuk devletini yeniden tesis için devletin yerinden çıkmış çivilerini yeniden çakmak için çalışıyoruz. Sayın cumhurbaşkanına bir öneri sunduk. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kumpas açıklamalarıyla gündeme düşmüş konu gündemdeydi. Yolsuzluk soruşturmasının en sıkı şekilde götürülmesi lazım.

YOLSUZLUK SORUŞTURMASINI TAKİP ETMEK AYRI KONUDUR


Biz TBB olarak adli kolluk yönetmeliği değişikliğinin iptali için dava açmış ve yürütmeyi durdurma kararıyla önemli bir aşama kaydetmiştik. Fakat bu konuyu şu anda mücadelesini verdiğimiz diğer konuyla karıştırmamak gerektiğini düşünüyoruz.

Yolsuzluk soruşturmasını takip etmek ayrı bir konudur.

En yetkili ağızlar yargının içinde bir paralele yapılanma var demişse ve TSK’ya kumpas kuruldu diye en yetkili ağızlarda cümleler sarf edilmişse bizim bunu durmazdan görmezden gelmemiz mümkün değildir.

KENDİNİZİ BİR ODAYA BİR GÜN KİLİTLEYİN, BAKIN NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Duymayın, görmeyin diyenlere 'kendinizi bir odaya bir gün kilitleyin bakın neler düşünüyorsunuz?' diye soruyoruz.

ÖZEL GÖREVLİ MAHKEMELERİN KALDIRILMASINA KARAR VERİLİRKEN BÜYÜK BİR YANLIŞLIK YAPILDI

Elimizde cayır cayır yanan sorun şudur. Temmuz 2012’de özel görevli mahkemelerin kaldırılmasına karar verilirken aynı anda bir büyük yanlışlık yapıldı ve bu mahkemelerin ellerindeki işleri bitirinceye kadar çalışmalarına karar verildi. Fevkalade yanlış oldu.

Bahsettiğimiz değişiklik geçici 2. Madde değişikliğidir. Bu yüzden bugün Türkiye’de ciddi bir hukuk trajedisi yaşanmaktadır.

GEÇİCİ 2. MADDE OLMASAYDI FİKRİNDEN YOLA ÇIKIYORUZ

Biz geçici 2. Madde olmasaydı fikrinden yola çıkarak bir yasama çözümü ve yargının yine kendi onurunu temizleyeceği bir formül sunuyoruz. Geçici 2. maddenin kaldırılması suretiyle özel görevli mahkemeler tamamen kapatılacaktır.

Şu an özel görevli mahkemelerce verilmiş ve Yargıtay’da görülmekte olan henüz kesinleşmemiş karaların bozulması ve yeniden yargılanması sağlanacaktır.

KANADOĞLU'NUN İYİ NİYETİNDEN ŞÜPHEM YOK

Yine Temmuz 2012’den sonra verilmiş ve kesinleşmiş olan davalarda bu hükümleri anti demokratik olan mahkemeler vermiş olduğu için yeniden yargılamanın yolu açılmaktadır.

Bugün gazetelerde başka bir çözümden bahsedildi. Sayın Sabih Kanadoğlu’nun iyi niyetinden şüphem yok.

'BİZİ CELLADIMIZIN İNSAFINA MI TERK ETMEK İSTİYORLAR' DİYORLAR

Sayın Başbuğ, Balanlı, Perinçek ve Özkan’la görüştüm. 'Bizi celladımızın insafına mı terk etmek istiyorlar' diye cevapladılar.

Biz dünyayı gerçekleri gören gözlüklerle bakmaktan başka çaremiz yoktur.

ÇİFT BAŞLI YARGIYI SONLANDIRMAMIZ GEREK

Türkiye’de çift başlı yargıyı sonlandırmadığımız ve mahkemelere bu davaya yeniden bakacaksın diye yasama emri getirmediğimiz takdirde çözüm olmayacaktır.

Mahkumiyet kararları üzerine birer çivi daha çakılmış olacaktır.

AF GÖRÜLMÜYOR

Önümüzde bir af görülmemektedir. Suçsuz insanlar af değil adil yargılama ve beraat istemektedirler. Af bir seçenek olmaktan çıktığında geriye bu işi yargı yoluyla temizlemekten başka çözüm kalmıyor.

BAŞBUĞ ŞUNU SÖYLÜYOR: BU HÜKÜMLERİN HUKUKA AYKIRI OLDUĞUNU ZATEN BİLİYORUZ

Sayın Başbuğ ve konuştuğum diğer dostlar şunu söylüyor: ''Biz bu hükümlerin hukuka aykırı olduğunu zaten biliyoruz.''

'Ama en yetkili ağızlardan TSK’ya kumpas kurulduğu itiraf edildiğine göre hükümlerin şekli meşruiyeti dahi kalmamıştır' diyorlar.

BAŞBAKAN DA 'YENİDEN YARGILAMA YAPILMALI' KANAATİNE GELMİŞTİR

Hükümetin Başbakanı, Başdanışmanı dahi tamam yeniden yargılama yapılmalı kanaatine gelmiştir.

Bugüne kadar bunu söylememiş olmalarını bugüne kadar biz hep birlikte eleştirmedik mi.

Bugün bunu söylüyorlarsa hadi gelin bunu hep beraber çözelim diyoruz.

YARGIYLA TAHLİYEYİ SAĞLAMALI

Kanunla tutukluluğa son verme pek mümkün görünmüyor. Yargıyla tahliyeyi sağlamak gerekiyor. Bugün bile tutuklulukta azami süre çok uzundur.

Yasama organı tutuklulukta azami süreyi 2 yılla sınırlayan bir düzenleme yaptığı takdirde yargının tahliye karar vermesi mümkün olacaktır.

Yeniden yargılama başladığında ise yeniden yargılamaya başlananlar hükümlü sıfatları kalkıp yeniden yargılanan kişilere dönüşecekleri için mahkemelerin tahliye kararı vermesi mümkün olacaktır. Ayrıca katalog suçlar maddesi de kaldırılmalıdır.

TBB’nin en önemli önerilerinden biri gerekçesiz tutuklama ve mahkumiyet kararları sebebiyle AİHM ve AYM tarafından verilen tazminat kararlarının bu keyfiliği yapan hakimlere karşı rücuen dönmesi gerekliliğidir.

Bu yapılırsa bütün hakimler insan haklarına saygı için birbirleriyle yarış içine gireceklerdir.

Tahliyeler ne zaman olacak diye içeride bana soruldu. Şunu söyleyebilirim 20 seneden 30 seneden önce…

Sıradaki haber yükleniyor...