'Bizim gayemiz makam mevki olmadı'

Kırşehir'deki Ahilik Haftası etkinliklerine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış törenleri ve mitingler için Denizli'ye gitti

28 Eylül 2013, Cumartesi 19:57
A A

 Çınar Meydanı’nı dolduran 10 bin kişiye seslenen Başbakan Erdoğan, dünyadaki terör saldırılarıyla ilgili, "Neymiş İslam adına yapıyorlarmış. İslam adına savunmasız insanları öldürme yetkisini Allah kimseye vermemiş" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir’in ardından saat 18.00 sıralarında uçakla Denizli Çardak Havalimanı’na geldi. Burada Denizli Valisi Abdulkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan ve Ak Parti Milletvekilleri Nihat Zeybekçi, Bilal Uçar, Mehmet Yüksel ve Nurcan Dalbudak ile kent protokolü karşıladı. Başbakan Erdoğan’ın, 22’inci Denizli ziyaretine eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı eşlik etti. Başbakan Erdoğan, Çardak Havalimanı’ndan helikopterle 11’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’ndaki piste inip Başbakanlık otobüsüyle miting ve toplu açılış töreninin yapıldığı Çınar Meydanı’na geçti.

Kürsüye çıkan Belediye Başkanı Osman Zolan, bugün tarihi günlerden birini yaşadıklarını söyleyerek, "Sizin davanız bizim davamızdır" dedi. Zolan’ın ardından Vali Demir, kentin ihracatını bu yıl arttırdığını, önemli hamleler yaptığını, katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise, eğitim yatırımlarından dolayı Başbakan Erdoğan’a teşekkür etti.

"BAYRAK DIŞINDA BAYRAK ARAYANLAR İHANET İÇİNDEDİR"


Alkışlar ve ’Başbakan Erdoğan’ sloganlarıyla sahneye çıkan Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan kendilerine uzatılan küçük çocukları sevdi. Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

"Bizim Türkiye’yle farklı bir gönül bağımız var. Bizim 81 vilayette 76 milyonla, şu Denizli ile aramızda aşk, sevda, kader ortaklığı, gönül ortaklığı, yol arkadaşlığı var. Ama hepsinden öte kardeşlik var. Rabbim Muhammet’imizi nail eylesin. Kardeşliğimizi muhafaza eylesin. Allah bizlere size hizmet etme bahtiyarlığını ihya etti. Bu can olduğu sürece Rabbim sizlere hizmet etmeyi kılsın. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bugüne kadar da bunu yapıyoruz. Bizim gayemiz, hiçbir zaman makam mevki olmadı.

Derdimizi rütbeler, koltuklar olmadı. Makam, mevkiler rütbeler bunların hepsi gelip geçicidir. Asl olan hizmet, eser, sevda, muhabbet, aşktır. Şu Delikli Çınar var ya, ’Allah sizden razı olsun’ diyorsa bu bizim için en büyük payedir. Bundan daha büyük makam olabilir mi? Biz bu yola milletin gönlünde makam edinmek için çıktık. Hamdolsun 11 yıl boyunca sizlere hizmet verdik, inşallah sizlerin gönlünde kendimize makamların en büyüğünü kazandığımızı zannediyorum. Bundan sonra da bu hizmet yolunda ilerleyeceğiz.

Bundan sonra da birlik, dirlik kardeşlik hep birlikte Türkiye diyeceğiz. Saflarımızı daha da sıklaştıracağız. Tek yürek halinde bir olarak, diri olarak, kardeş olarak geleceğe yürüyeceğiz. Bakınız, yola çıktığımızda 14 Ağustos 2001 de ne demiştik; Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet demiştik. Bizim yolculuğumuz bu. Türk, Kürt, Çerkez, Abhazıyla Romanıyla ayrım yok. Yaradılanı yaradandan ötürü severek bu yolda yürürüz. Onun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bize yeter. İki, tek bayrak dedik. Şu bayrağımızın dışında bayrak arayanlar ihanet içindedir. Bu bayrakta şehidimizin kanı, bağımsızlığın simgesi hilal, şehitlerimizin yıldızı var. Bu bize yeter."

BİZ TERÖRLE NASIL İÇİÇE OLABİLİRİZ?


Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin terörden çok çektiğini çok ağır bedeller ödediğini hatırlattı. 30 yıl terör acısı yaşandığını belirten Başbakan Erdoğan sözü, dünyada İslam adına işlenen teröre getirip sözlerini şöyle sürdürdü:

"30 yıl boyunca tüm dünyaya terörün karanlık yüzünü anlattık. Hükümetimiz döneminde terörün nasıl insanlık dışı olduğunu anlattık. Bizi anlayan ülkeler anladı. Ama terör acısı yaşamayan ülkeler teröre karşı kayıtsız kalmaya devam ediyorlar. Suriye, Mısır’da olduğu gibi. Geçen hafta Kenya’nın başkenti Nairobi’de AVM’de kanlı saldırı yapıldı. 68 kişi hayatını kaybetti. 175 kişi yaralandı.

Maalesef Bir Türk kardeşimiz Elif Yavuz, karnındaki bebeğiyle bu terör eyleminde hayatını kaybetti. Elif’i, Rabbim rahmetiyle kuşatsın. 68 insanın acısını yüreğimizde hissettik. Bu saldırıyı bir kez daha kınıyor lanetliyoruz. Aynı şekilde Pakistan’da bir kiliseye yapılan saldırıda 75 masum hayatını kaybetti. 120 kişi yaralandı.

Bu saldırıyı da şiddetle kınıyor ve kınıyoruz. Kardeş Pakistan’a başsağlığı mesajlarımı iletiyorum. Dün akşam da Başbakan’la görüştüm, bu dileklerimi ilettim. Her türlü insanlık dışı saldırıyı vahşi katliamı Türkiye olarak kınıyoruz. Terörün dini olmaz, terörün şucusu, bucusu olmaz. İslam ve terör, Müslüman ve terörist kavramlarının yan yana gelmesini biz asla kabul etmeyiz. Asla müsamaha göstermeyiz. Yan yana getirecek, insanlık dışı saldırıda bulunanlar İslam ve Müslümanlığa dünyada en büyük zararı verdiler.

Neymiş İslam adına yapıyorlarmış. İslam adına savunmasız insanları öldürme yetkisini Allah kimseye vermemiş. Bir insanı öldüren tüm insanları öldürmüş gibidir. Bu bizim dinimizin tespiti, emridir. Sen bunu nasıl yaparsın? Terör örgütleri, bunlar maalesef dünyada İslamla terörü yan yana anmaya neden olmuşlardır. Bizim dinimiz İslam, sin kelimesinden türemiştir. Bunun anlamı barıştır. Barış dininin mensubu olarak biz nasıl terörle içi içe olabiliriz? Bu kavramları yan yana getirip İslamafobiyi yaymaya çalışanlar en büyük ırkçı, ayrımcıdır. Terör örgütleri arasında ayrım yapanlar, bunlara göz yumanlar terör ateşine körükle gidenler en az teröristler kadar suçlu canidir. Bir barış dininin mensupları olarak bunun tersini yapanlar, en büyük yanılgının içindedir. Bizim Türkiye olarak duruşumuz bakışımız çok nettir. Adı ne olursa olsun. Kadınları çocukları katleden, alçakça saldıran hiçbir örgüte hoş görümüz yoktur. Dünyanın neresinde hangi sıfatla olursa olsun her türlü terör eylemini şiddetle kınıyor ve karşısında duruyoruz."

Denizli’deki toplu açılışlarla ilgili bilgiler veren ve meydanı dolduran kalabalığa, "Beklettiğim için hakkınızı helal edin" dedi ve ’Helal olsun’ cevabını alan Başbakan Erdoğan, önümüzdeki yerel seçimlerde Denizli’nin büyükşehir olarak gireceğini söyleyip buna karşı çıkan CHP’yi eleştirdi. Başbakan Erdoğan, mitingin ardından yaklaşık 153 milyon lira tutarındaki 34 tesisin açılışını gerçekleştirdi.

YILLAR SONRA İLK MİTİNG

Başbakan Erdoğan’ın toplu açılışı öncesi polis, meydan çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Meydana çıkan dört yerde arama noktası oluşturuldu. Mitingin hava karardıktan sonra başlayacağı ihtimaline karşılık meydana dev aydınlatma direği kuruldu. Polis helikopteri havadan denetimde bulundu. Saat 14.00 itibariyle İstiklal, Lise ve Atatürk Caddesi trafiğe kapatıldı. Mitinge katılanlara şapka, su, bayrak, Rabia işaretli tişörtler dağıtıldı.

Yaklaşık 10 yıldır miting alanı olarak yasaklanan Delikliçınar Meydanı, bu kez, toplu açılış töreni için Başbakan Erdoğan’a açıldı. Kentte mitingler, 29 Ekim Bulvarı’nda yapılıyordu. Başbakan Erdoğan, parti, Türk bayrakları ve Atatürk posteriyle süslenen meydan, ayrıca, kentteki Gezi protestolarıyla ilgili eylemlere ev sahipliği yaparken, Ak Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, ’Bugünkü Delikliçınar mitingi, Gezi’nin cevabı olacak’ demişti.

Meydana ’Sen geldin Adalet doğdu’, ’Dik dur eğilme, bu millet seninle’, ’Büyük ustamız Büyükşehir sizin eseriniz’ pankartları asıldı. Miting başlamadan bayılanlar oldu, ilk müdahaleleri alanda yapıldı.

Turaç TOP-Osman Nuri BOYACI/ DENİZLİ, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.