Black Friday (Kara Cuma) ne zaman başlayıp ne zaman bitecek?

Black Friday (Kara Cuma) ne zaman başlayıp ne zaman bitecek?

Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe deniyor. "Kara Cuma" olarak adlandırılan bu gün, Noel alışveriş sezonunun başlangıcını simgeler. Ürünler, önemli derecede indirime girer. Peki, Black Friday (Kara Cuma) ne zaman başlayıp ne zaman bitecek?

20 Kasım 2018, Salı 10:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD'den dünyaya yayılan Black Friday'e yani "Kara Cuma"ya çok az bir süre kaldı. Ürünlerin neredeyse tamamı bu güne özel ciddi bir indirime girecek. Alışveriş çılgınlığının yaşanacağı günü bekleyen insanlar, şimdiden "Black Friday (Kara Cuma) ne zaman başlayıp ne zaman bitecek?" sorusunu soruyor.

BLACK FRIDAY NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Black Friday 23 Kasım Cuma günü gerçekleşecek. Fakat Türkiye dahil birçok firma indirimin gününü genişleterek perşembe akşamı indirimi başlatıp cumartesi öğlen 12.00'ye kadar devam ettirecek.

BLACK FRIDAY NEDİR?

1932‘den bu yana yılbaşı alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen ‘Black Friday’, önce ABD’de başladı. Daha sonra Kanada ve İngiltere’nin ardından tüm dünyaya yayılan alışveriş festivalinde indirim oranları bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabiliyor. Cuma’ya özel ABD’de mağazalar kapılarını saat 05:00’te açıyor, geç saatlere kadar açık tutuyorlar. E-ticaret şirketlerinin perakende sektöründe söz sahibi olmasıyla Black Friday satışları da internet üzerine taşındı.

Black Friday (Kara Cuma) ABD'de Şükran Günü'nünden sonraki ilk Cuma (Kasım ayının dördüncü Cuma günü) gününe denk gelen güne verilen addır. Black Friday, 1952'den bu yana ABD'de Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir ve birçok ünlü marka ürünlerinde ciddi indirimler ve fırsatlar düzenler. Black Friday resmi bir tatil günü olmasa da Kaliforniya ve diğer bazı eyaletlerde hükümet çalışanlarına 'Şükran Günü'nden sonra' adı altında bir tatil günüdür. Black Friday, ABD'de 2005 yılından bu yana en yoğun şekilde alışveriş yapılan gündür. Black Friday günü birçok marka ciddi oranlarda indirimler yapar ve stoklar neredeyse sıfıra iner.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Herkes seferber oldu! 14 yaşındaki 2 çocuk her yerde aranıyor