BM hakimi ve emekli büyükelçi Akay'ın 15 yıla kadar hapsi istendi

Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Ceza Mahkemesi Hakimi, emekli büyükelçi Aydın Sefa Akay'ın yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcılık, sanık hakkında 'terör örgütü üyeliği' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istedi

30 Mayıs 2017, Salı 17:07
A A
 BM hakimi ve emekli büyükelçi Akay'ın 15 yıla kadar hapsi istendi
Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu olarak yargılanan Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Ceza Mahkemesi Hakimi, emekli büyükelçi Aydın Sefa Akay ve avukatları katıldı. Önceki celsede, sanık avukatlarının Akay'ın BM'deki hakimlik görevi dolayısıyla mutlak dokunulmazlığının bulunduğuna ilişkin itirazı üzerine Adalet Bakanlığından görüş soran mahkeme, bakanlığın "Akay'ın dokunulmazlığının göreviyle ilgili olduğu, suç işlemesi durumunu kapsamayacağı" yönündeki cevap yazısını dosyaya ekledi.

Bakanlığın idari yorumunun mahkemeyi bağlamayacağını savunan sanık avukatları, mahkemeden bilirkişi oluşturarak bu konuda görüş almasını istedi. Akay'ın ByLock kullanmasının onu terör örgütü mensubu yapmayacağını öne süren avukatlar, müvekkilin örgütle bağının bulunmadığını, telefon irtibatlarını içeren HTS kayıtlarıyla MASAK raporunun bunu doğruladığını belirtip, tutuklu kalınan sürenin de göz önüne alınarak tahliye ve beraat talep etti.


TAHLİYE VE BERAAT TALEBİ


Hakkındaki delillerin kanuni yollardan toplanmadığını öne süren ve 8 aydır tutuklu bulunduğunu ifade eden Aydın Sefa Akay da tahliye ve beraat talebinde bulunarak, "Aklanacağıma eminim. Ömrümün sonunda maruz kaldığım koşulların geri dönülmez zararlara yol açacağının değerlendirilmesini istiyorum. Suçsuzum. Tutuksuz yargılanmam kamu vicdanını da rahatlatacak" şeklinde savunma yaptı.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının dokunulmazlıkla ilgili bilirkişi oluşturulması talebini, "teknik mahiyet taşımayan konu hakkında mahkemenin hukuki değerlendirmesinin yeterli olacağı" gerekçesiyle reddetti.


ESAS HAKKINDAKİ MÜTALAA


Daha sonra esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcılık, Akay'ın, FETÖ/PDY üyelerinin kullandığı örgüt içinde kriptolu haberleşmeyi sağlayan ve vatandaşlar tarafından normal yollarla indirilmesi mümkün olmayan programı 2015 yılından beri aktif olarak kullanıp örgütsel irtibat sağladığını belirterek, sanık hakkında yasa dışı silahlı terör örgütü FETÖ/PDY üyeliği suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası düzenlenmesini talep edip, tutukluluk halinin devamını istedi. 

Sanık avukatları, savcılık mütalaasına karşı savunma için ek süre talebinde bulundu. Avukatların talebini değerlendiren heyet, tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı 14 Haziran'a erteledi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.