BM kolera salgını için Haiti'den özür diledi

BM kolera salgını için Haiti'den özür diledi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, 10 binden fazla kişinin ölümüne neden olan kolera salgınıyla ilgili olarak Haiti halkından özür diledi: "Kolera salgınını engellemek için yeteri kadar çaba göstermedik ve buna neden olduğumuz için çok üzgünüz"

02 Aralık 2016, Cuma 13:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ban Ki-mun, BM Genel Kurulu'nda İngilizce, Fransızca ve yerel dilde yaptığı konuşmada, BM'nin Haiti'de kolera salgınından kaynaklanan acı ve can kaybından derin üzüntü duyduğunu vurguladı.

Haiti'deki kolera salgınının BM'nin itibarını lekelediğini belirten Ban, "Haiti halkından özür diliyoruz. Kolera salgınını engellemek için yeteri kadar çaba göstermedik ve buna neden olduğumuz için çok üzgünüz" dedi.

BM SURİYE HALKINDAN DA ÖZÜR DİLEMEYİ DÜŞÜNÜYOR MU?

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson ise düzenlediği basın toplantısında, "BM ilk defa mı bir ülkeden özür diliyor? Suriye halkından da özür dilemeyi düşünüyor mu?" sorusuna, "Özür dileme konusu yeni Genel Sekreter'e bağlı. Suriye halkının çektiği acıları paylaşıyoruz ve bu acıları görmek büyük bir hayal kırıklığı yaşattı" yanıtını verdi.

BM, 2010 yılında Haiti'de yaşanan ve 10 binden fazla kişinin ölümüne yol açan kolera salgınında rolü olduğunu kabul etmişti. Daha önce salgından etkilenenlere "maddi destek" sağlamak istediklerini duyuran BM, salgın mağdurlarına 200 milyon dolar ödemek için bütçe oluşturmaya çalıştıklarını açıklamıştı.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İşte size diş ağrısını hafifletecek 10 öneri!