BM, 'Suriye Tasarısı'nı kabul etti

BM, 'Suriye Tasarısı'nı kabul etti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, Suriye’de ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması konularındaki karar tasarısı 122 oyla kabul edildi

09 Aralık 2016, Cuma 22:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BM Genel Kurulu'nda, Suriye’de ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması konularındaki karar tasarısı kabul edildi.

BM Genel Kurulu, Rusya'nın 6 kez, Çin'in ise 5 kez vetolarıyla BM Güvenlik Konseyi'nin bir kez daha kilitlenmesinin ardından, Kanada'nın öncülüğünde toplandı.
 

122 OYLA KABUL EDİLDİ


Genel Kurul'da yapılan oylamada, Suriye’de ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması konularındaki karar tasarısı 122 oyla kabul edildi.

Oylamada, Rusya ve İran'ın da aralarında olduğu 13 ülke hayır oyu kullanırken, 36 ülke de çekimser kaldı.
Kurulda kabul edilen karar tasarının bir bağlayıcılığı olmasa da, tasarıyı destekleyen ülkeler, BM Güvenlik Konseyi'ni vetoları ile tıkayan Rusya ve Çin'e güçlü bir birlik mesajı vermek istediklerini dile getirdi.
 

“SURİYE’DE İNSANLAR AÇLIKTAN OT YİYOR”


Kanada'nın BM Daimi Temsilcisi Marc Andre Blanchard, "Suriye'de insanlar açıklıktan ot yiyor. Kendinizi onların yerine koymayı deneyin. Bu savaş, çağın utancı oldu. Suriye halkına insani yardımlar götürebilelim ki hayatta kalabilsinler, Suriyeliler önceliğimiz olmalı ve dünya artık daha fazla sessiz kalmamalı." dedi.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ise Genel Kurul'da Suriye rejimi, Rusya ve İran'ı eleştirerek, "Terörü yenmek için Halep'i harabeye çevirmek, hastaneleri bombalamak, insani yardımları engellemek mi gerekiyor? Hayır hiç zannetmiyorum." ifadelerini kullandı.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ise bu oylamayla Rusya ve Esed rejimine, Suriye'deki katliama son vermeleri çağrısında bulunduklarını belirtti.


REJİM KELİMESİ CAFERİ'Yİ RAHATSIZ ETTİ


Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi ise, Genel Kurul'da kabul edilen tasarıdaki "Suriye rejimi" ifadesinden rahatsızlığını dile getirdi ve "rejim" kelimesinin kullanılmasını eleştirdi.

Caferi, ülkesinin ön koşulsuz, dış müdahale olmadan barış görüşmelerine hazır olduğunu sözlerine ekledi.
Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin de, tasarının yanlı olduğunu savunarak, Caferi'nin barış görüşmelerinin başlaması önerisine destek verdi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'da barış görüşmelerinin yeniden başlaması zamanının geldiğini söylemişti.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İngiltere, 14 gün karantina şartını kaldırdı