BM'den Filistin kararı

BM Genel Kurulu, Filistin halkı için koruma talep eden kararı kabul etti. ABD'nin kararda Hamas'ın kınanmasını istediği değişiklik teklifi kabul edilmedi

14 Haziran 2018, Perşembe 00:35 Son Güncelleme: 14 Haziran 2018, Perşembe 00:48
A A

Türkiye'nin dönem başkanlığını yaptığı İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği tarafından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na taşınan ve Filistinli sivillere 'uluslararası koruma' sağlanmasını öngören karar tasarısı, Genel Kurul'da kabul edildi.

120 EVET OYU

Tasarı; 120 'evet', 8 'hayır', 45 de 'çekimser' oy aldı. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Niki Halley'in tasarıda değişiklik öngören ve Hamas'ın kınanmasını isteyen önerisi 66 'evet' 73 'hayır' 26 'çekimser' oy ile Genel Kurul'da kabul edilmedi.

KARARIN YAPTIRIM YETKİSİ BULUNMUYOR

BM Güvenlik Konseyi'nde, daimi üyelerden ABD'nin 'veto' yetkisini kullanarak geri çevirdiği tasarı, York'taki BM Genel Merkezi'nde oylamaya sunuldu. Hiçbir üye ülkenin 'veto' yetkisi bulunmayan 193 üyeli Genel Kurul'da alınacak kararın yaptırım yetkisi bulunmuyor ancak uluslararası toplumun görüşünü yansıtıyor.

Tasarı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in 'İsrail işgali altındaki Filistin'de sivil halkın güvenliğini, korunmasını ve refahını sağlamanın yollarını ve araçlarını, uluslararası koruma mekanizmalarını harekete geçirmek için önerilerini' 60 gün içinde bildirmesini de kapsıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.