Böbreği göbek deliğinden çıkarıldı

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan başarılı bir operasyonla, genç bir kızın çalışmayan böbreği göbek deliğinden çıkartıldı

14 Şubat 2011, Pazartesi 18:44
A A
Böbreği göbek deliğinden çıkarıldı

Lise öğrencisi 17 yaşındaki Semra Karabalık, bir süre önce böbreklerinden rahatsızlandı. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne giderek, Doç. Dr. Saadettin Eskiçorapçı’ya muayene olan Karabalık’ın böbreklerinden birinin çalışmadığı anlaşıldı.

Genç kızın, ameliyatla böbreğinin alınması kararlaştırıldı. Ardından da operasyon gerçekleştirildi. Doç. Dr. Eskiçorapçı, genç kızın göbek deliğine yerleştirilen tek bir port ile sağ böbreği başarıyla aldıklarını söyledi.

Doç. Dr. Eskiçorapçı operasyonla ilgili şu bilgileri verdi:

"Göbeğe yerleştirilen bu port, içinden kameranın ve 2- 3 cerrahi aletin geçmesine izin veren özel bir yoldur. Hastanın karın içinde serbestleştirilen böbreği, göbekte açılmış olan delikten özel bir aletle dışarıya çıkarıldı. Bu ameliyat hastanemizde ilk kez yapıldı. Hasta kesi olmadığından ameliyat sonrası dönemi hemen hiç ağrı olmadan geçirdi. Tek port kullanılarak diğer ürolojik ameliyatlar da başarıyla gerçekleştirilmektedir."

Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.