Böbreğinden 170 saçma çıktı!

Böbreğinden 170 saçma çıktı!

Oynadığı 'köstebek tabancası'nın ateş alması sonucu yaralanan çocuğun böbreğinden 170 adet saçma çıkarıldı!

24 Şubat 2011, Perşembe 13:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uşak'ta, oynarken ateş alan ''köstebek tabancası''ndan çıkan saçmalarla yaralanarak Afyonkarahisar'a kaldırılan çocuğun böbreğinden 170 saçma çıkartıldı.

Afyon Kocatepe Üniversitesinden (AKÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, oynadığı köstebek tabancasının ateş alması sonucu yaralanan ismi açıklanmayan 6 yaşındaki çocuk, Uşak Devlet Hastanesine kaldırılarak ilk müdahalesi burada yapıldı.

Onikiparmak bağırsağı, karaciğer ve sağ böbreğinde ciddi yaralanmalar olan çocuk, ameliyat sonrası takiplerinde ateş yüksekliği olması üzerine ileri tetkik ve tedavisi yapılmak üzere AKÜ Rektörlük Ahmet Necdet Sezer Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.

AKÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salih Çetinkurşun başkanlığındaki ekibin yaklaşık 6 saat süren ameliyatı sonucunda hastanın sağ böbreğinden 170 saçma çıkarıldı. Daha sonra parçalanan sağ böbreğin alt yarısı saçmalarla birlikte çıkarıldı ve böbrekten kopmuş olan idrar yolu (üreter) özel bir teknikle yeniden geride kalan böbreğe bağlandı. Ameliyat sonrasında herhangi bir sorun yaşamayan hasta taburcu edildi.

Prof. Dr. Salih Çetinkurşun çocukların özellikle silahlardan uzak tutulması gerektiğini belirterek, anne ve babaların bu konuya hassasiyetle yaklaşmalarının önemli olduğunu ifade etti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dibeybe: Türkiye'nin kalıcı ateşkese yönelik desteğinden dolayı müteşekkiriz