Böbrek sağlığınız için bunlara dikkat!

Araştırmalar Türkiye'de 18 yaşın üzerinde olan her 7 kişiden birinin böbrek hastası olduğunu; ancak hastalığının farkında olmadığını gösteriyor. Bacaklarınızda şişlik varsa, idrarınızda kan görüyorsanız, gece sık idrara çıkıyorsanız ve tansiyon yüksekliği yaşıyorsanız böbreklerinize dikkat edin

04 Mart 2016, Cuma 10:33
A A
Böbrek sağlığınız için bunlara dikkat!

Türk Nefroloji Derneği’nin geçen yıllarda yaptığı araştırmalar, Türkiye’de böbrek hastalığı sıklığının oldukça yüksek olduğu sonucunu ortaya çıkardı. Ülkemizde yaklaşık 7 milyon kişi hafiften ağıra değişen derecelerde böbrek hastalığına sahip olabilir.

Bu hastaların büyük bir oranı hastalığından habersiz. Dünya Böbrek Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Ege Üniversitesi Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Ok, böbrek rahatsızlıklarının nasıl fark edilebileceğine ve böbreklerimizi nasıl koruyacağımıza dair ipuçlarını paylaştı.

BUNLARA DİKKAT!

Uzmanların üzerinde hem fikir olduğu konuların başında hastalığa yakalanmadan, sağlığımıza dikkat ederek böbreklerimizin korunması konusu geliyor. Peki, böbrek sağlığımızı nasıl koruyabiliriz?

Konuyla alakalı tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Ercan Ok “Bazı hastalıklar böbrek yetmezliği riskine işaret edebilir. Eğer bacaklarınızda şişlik varsa, idrarınızdan kan geliyorsa, geceleri sık sık idrara çıkıyorsanız böbrek hastası olma olasılığınız var. Bu belirtilere sahip hastalar düzenli olarak doktora görünmeli ve tahlil yaptırmalılar. Ayrıca yüksek tansiyon ve şeker hastaları ile tekrarlayan böbrek taşı problemi olanların da böbrek sağlığı konusunda çok daha dikkatli olmaları gerekiyor” dedi.

BİLİNÇSİZ VE REÇETESİZ İLAÇ KULLANMAYIN

Prof. Dr. Ercan Ok, ilaç kullanımının doktor kontrolü altında olması gerektiğini vurgulayarak “Maalesef ülkemizde bilinçsiz ve reçetesiz bir ilaç kullanma alışkanlığı var. Doktora danışılmadan alınan ilaçlar ilerleyen dönemde farklı yakınmalara ve hastalıklara neden olabiliyor. Özellikle böbrekleri fazla yoran ilaçlar var. Bu sebeple gereksiz ve reçetesiz ilaç kullanmaktan kaçınmak gerekiyor” diye konuştu.

HAZIR GIDALARDAN UZAK DURUN

Böbrek hastalıklarına yol açan en büyük nedenlerden biri de sağlıksız beslenme alışkanlıkları. Prof. Dr. Ercan Ok, böbrek sağlığımızı korumak için hazır gıdalardan olabildiğince uzak durmamız gerektiğini söyledi.

Yemeklerde kullandığımız tuz oranın mümkün olduğunca azaltılmasının önemli olduğunu dile getiren Ok, ”Hazır gıdalardaki tuz oranı oldukça yüksek. Bu nedenle hazır gıdadan kaçınılması önem taşıyor. Bu tarz ürünleri tüketmezsek, doğal olarak vücudumuza gereğinden fazla tuz da almamış oluruz. Evde kendi hazırladığımız yiyeceklerdeki tuz oranını belirlemek bizim elimizde. Hazır gıdalardan uzak durmak, kontrolü sağlamak ve böbrek sağlığımızı korumak açısından önemli bir adım” dedi.

VÜCUDUNUZUN İHTİYACI KADAR SU TÜKETİN

Prof. Dr. Ercan Ok, çok tartışılan su tüketimi konusunda şöyle konuştu: “Her insanın sıvı ihtiyacı değişkenlik gösterir. Bu nedenle kişinin yeteri kadar su tüketerek susuz kalmaması gerekir. Ancak az su tüketmek zararlı olabildiği gibi aşırı su tüketmek de özellikle böbrek hastalığı, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı olan kişilerde bazı sorunlara yol açabilir. Tekrarlayan böbrek taşı olan hastalarda çok su içmek uygunken bunlar dışında bol su içmeyi önermek için sağlam kanıtımız yok. O yüzden ihtiyaç duyduğumuz kadar su içmeliyiz. Bu noktada kişinin vücut ihtiyacı ön plana çıkıyor.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.