Böbrek yetmezliğine neden olan davranışlar

Böbrekler vücudumuzun en önemli organlarındandır. Böbrekler kan dolaşımınıza giren atık maddeleri filtrelemek için sürekli olarak çalışırlar. Peki, vücudumuz için bu kadar fedakarlık yapan bir organa zarar vermek ister miyiz? Cevabınız ‘’tabii ki hayır’’ olacaksa aşağıda vermiş olduğumuz böbrekleri bitiren hatalardan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

09 Ekim 2019, Çarşamba 15:57 Son Güncelleme:
A A

Böbrekler, kan dolaşımımıza giren atık maddeleri filtrelemek için sürekli çalışan organlardır.

İdrar yoluyla, böbreklerimiz gıdalardan, çevreden ve ilaçlardan gelen toksinlerin büyük bir bölümünü vücuttan atabilmektedir. Daha vücudumuz için birçok çeşitli görevi üstlenen böbreklerinize iyi bakabilmeniz açısından günlük hayatta sürekli olarak yaptığınız alışkanlıkları bir an önce bırakmanızı tavsiye ediyoruz. İşte o sürekli olarak tekrarladığınız, sizleri böbrek yetmezliğine kadar götürecek o davranışlar…

İdrarı tutmak

İdrarı tutmak

İdrarı tutmak basit gibi görünse de oldukça sıkıntılı ve özellikle de böbreklere zarar veren bir alışkanlıktır.

Uzun süre tuvaletinizi tutmak, idrar yolundaki iltihap seviyesini arttırır ve böbrek hastalıklarına yol açabilir.

Gereksiz miktarda ağrı kesici kullanımı

Gereksiz miktarda ağrı kesici kullanımı

Vücudunuzda oluşan herhangi bir ağrıda reçetesiz olarak ağrı kesici kullanmanız böbreklerinizi bitirecek bir diğer etkendir.

Fazla protein tüketimi

Fazla protein tüketimi


Protein tüketimini kötüye kullanmak, böbreklerde hasara ve kronik hastalıklara yol açabilir.


Tuz tüketimi

Tuz tüketimi

Fazla miktarda tuz tüketmek böbrekleri bitiren en önemli alışkanlıklardandır. Ayarında kullanıldığında zararlı olmayan bu madde, vücutta birikerek sıvı tutulmasını ve böbrek problemlerinin olasılığını artırır.

Sigara içmek

Sigara içmek

Sigara içmek vücudumuzun tüm organlarına zarar verdiği gibi böbrekleri bitirme etkisi de bulunmaktadır. Zehirli madde birikimi böbreklerin temizleme işlemini zorlaştırır ve böylece enfeksiyonlara karşı zafiyet de artar.

Sıradaki haber yükleniyor...