Bodrum'da mavi turda caretta caretta saldırdı!

Bodrum'da mavi turda caretta caretta saldırdı!

Bodrum'daki bir koyda ailecek ve yakın arkadaşlarıyla denize giren 18 kişiden ikisi, denizde caretta caretta cinsi deniz kaplumbağasının saldırısına uğradı

11 Ağustos 2017, Cuma 11:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İstanbul'da özel bir şirkette yönetici olarak çalışan 41 yaşındaki Zuhal Tursun, yakınlarıyla birlikte Bodrum'a tatile geldi. Bir günlük tur teknesi  kiralayan Tursun ailesi ve yakın arkadaşlarından oluşan 18 kişi mavi tura çıktı. İlçeye yaklaşık 8 mil mesafedeki Orak Adası'na giden tatilcileri taşıyan tekne burada demirledi.

Tursun ve 9 yaşındaki yeğeni Cabir Han Akten, yolcuların çoğu teknede yemek yediği sırada serinlemek için denize girdi. Bu sırada, deniz kaplumbağası Akten'e saldırdı. Kaplumbağanın yeğenine saldırdığını fark eden Zuhal Tursun, yeğenini kaplumbağadan kurtarmak için yaklaşık 15 dakika mücadele etti.  Kaplumbağanın Tursun'un eli başta olmak üzere vücudunun birçok noktasını ısırması üzerine Tursun denizde boğulma tehlikesi geçirdi.


 

VÜCUDU YARA İÇİNDE KALDI


Vücudunun çeşitli yerlerinden yara alan Tursun, bölgeye botla gelen  bir vatandaş tarafından güçlükle kurtarıldı.

Bodrum Devlet Hastanesi'ne başvuran Zuhal Tursun ve Cabir Han Akten'e burada tetanoz ve kuduz aşısı yapıldı.Olayda yaralanan Tursun, kaplumbağanın saldırısından son anda kurtarıldığını söyledi.

Olay yaşanmadan önce aynı bölgede denize giren çocuğu kollukları olmadığı gerekçesiyle uyardığını anlatan Tursun, "Biz bugün orada dehşeti  yaşadık. Yeğenimi o hayvanın elinden güçlükle kurtardım. Hayvan dev gibiydi. Kendim de vücudumun her yerinden ısırıldım. Çok korktum. Eğer o küçük çocuk tek başına denize girmiş olsaydı onu yutardı" diye konuştu.Tursun, bu olayın ardından psikolojik tedavi görecek duruma geldiğini  ifade etti.

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz de konuyla ilgili  Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile  irtibata geçtiklerini belirterek, saldırıyı yapan kaplumbağayı tespit edip  yakalanması için çalışma başlatılacağını kaydetti.


KAPLUMBAĞALARA YİYECEK VERMEYİN


Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi ve DEKAMER Yönetim Kurulu üyesi  Doğan Sözbilen, insanların yoğun olduğu  alanlarda bu tür vakaların yaşanabildiğini söyledi.İnsanların özellikle caretta carettalara yiyecek vermeye çalışmaması  gerektiğini anlatan Sözbilen, "Bu tür vakaları genellikle insanların çok olduğu  yerlerde görüyoruz. Teknelerin yoğun olduğu yerlerde bu tür şeyler oluyor. Bu  yüzden insanların çöplerini denize atmaması lazım. Çünkü kaplumbağaların davranışları değişebiliyor. İnsanlar kaplumbağaları sevmek için yanlarına  gidiyor, uzaktan sevsinler." diye konuştu.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eşi nikah sonrası kaçtı, eşine ödediği nafakayı protesto için İstanbul'a yürüyor