Boğaz ağrısına iyi gelen 6 doğal yöntem

Grip, soğuk algınlığına bağlı olarak ateş ve halsizlik sorunlarınıza bir de boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü mü eklendi? Boynunuzda ve çenenizde şişkinlik mi var? Sesiniz kısıldı ve konuşurken zorlanıyor musunuz? Bakteri kaynaklı bir boğaz komplikasyonunda doktor kontrolünde antibiyotik kullanmanız gerekebilir ancak boğaz ağrısına neden olan sağlık sorununuzda şikayetlerinizi biraz olsun aza indirmek istiyorsanız, boğazınızı nemli tutmanız önemli. Aynı zamanda grip veya nezleye bağlı burun tıkanlıklığı nedeniyle boğazınız daha fazla kuruyarak, ağrınız artabilir. İşte bu nedenle biz de sizin için boğaz ağrısına iyi gelecek 5 doğal yöntemi listeledik.

24 Eylül 2021, Cuma 15:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Havaların serinlemesi ile birlikte soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ve bakteriyel enfeksiyonlarda artış görülmeye başlanıyor. Bu nedenle yutkunma güçlüğü, konuşmaya birlikte kötüleşen boğaz ağrıları, kısık ya da boğuk ses gibi şikayetler de artıyor. En yaygın nedenleri soğuk algınlığı veya grip gibi vital enfeksiyonlar olan boğaz ağrısında hastalık geçtiğinde boğaz da kendiliğinden düzeliyor ancak çoğu zaman boğaz ağrısı; yutkunma gibi reflekslerimiz nedeniyle günlük hayatımızın konforunu düşürür. İşte bu nedenle biz de sizin için boğaz ağrısına iyi gelen 5 yöntemi listeledik.

1. Boğaz ağrısına karşı bitki çaylarından yararlanın ve bol su için

1. Boğaz ağrısına karşı bitki çaylarından yararlanın ve bol su için

Boğaz ağrısnı yatıştırma etkisi olan, antienflamatuar ve antioksidan içeriklere sahip çaylar, boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. 


Boğaz ağrısına iyi gelen çaylar:


Papatya çayı

Araştırmalar; papatya buharının solunmasının, boğaz ağrısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olacağını gösteriyor. Papatya çayı da boğaz ağrısını yatıştırmak için tıbbi amaçlarla kullanılıyor. Antienflamatuar ve antioksidan özellikleri bulunan papatya çayı, aynı zamanda bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmak için uyarıcı etkilere sahip.


Çemen otu çayı

Boğaz ağrısına karşı çemen otu tohumu yiyebilir, topikal yağını kullanabilir veya etkili bir antifungal olduğu için çemen otu çayı içebilirsiniz. Çemen otu çiçeği boğaz ağrısına karşı ağrıları hafifletebilir, tahrişe ve iltihaplanmaya yol açan bakterilen öldürülmesine yadımcı olabilir. 


Hatmi kökü çayı

Boğazın çevresini kaplayan ve rahatlatan mukus benzeri bir madde içeren hatmi kökü çayı da boğaz ağrısına karşı kullanılabilir. Kurutulmuş kökün bir kısmını çay yapmak için bir fincan sıcak suya ekleyin. Bu çaydan günde 2-3 defa yudumlayarak boğaz ağrısını hafifletebilirsiniz. 


Zencefil çayı

Balgam söktürücü özelliği sayesinde çaylarınıza zencefil tozu ekleyebilir veya doğrudan zencefil çayı içebilirsiniz. Balın yumuşatma özelliği ve limondaki C vitamini de boğaz ağrısına neden olan soğuk algınlığına iyi geleceğinden, çayınıza bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

2. Boğazınızı rahatlatmak için bitki çaylarınıza bal ekleyin

2. Boğazınızı rahatlatmak için bitki çaylarınıza bal ekleyin

Boğaz ağrınız varsa, sıcak içecekler tüketmeniz boğazınızı rahatlamaya yardımcı olacaktır ancak bu içeceklerin çok fazla kaynar olmaması önemlidir. İçtiğiniz bitki çaylarınıza ham bal eklemek boğaz ağrınızı rahatlatmaya yardımcı olur. Balın içerisindeki bileşenler boğazda meydana gelen tahrişi hafifletir.

3. Gargara yapın (Boğaz ağrısına karşı yapılabilecek gargaralar)

3. Gargara yapın (Boğaz ağrısına karşı yapılabilecek gargaralar)

Düzenli gargara yapmak ve bu aralıkta bol su içmek hem boğazınızın nemli tutulmasına yardımcı olur hem de bakterilerin ölmesini hızlandırabilir, maya ve mantarların büyümesini de önleyebilir. Gargara olarak farklı birkaç yöntem deneyebilirsiniz.


Tuzlu su gargarası

Ilık su ile yapılan gargaralar boğaz ağrılarını yatıştırırken, salgıları da parçalamaya yardımcı olur. Aynı zamanda bakterilerin ölmesini de hızlandırır.


Kabartma tozu ile gargara

Tuzlu su ile karıştırılmış kabartma tozu, bir boğaz ağrısını da hafifletebilir. Bakterileri öldürebilir ve maya ve mantarların büyümesini önleyebilir. Kabartma tozu ile gargara için 1 su bardağı ılık suya, 1/4 çay kaşığı kabartma tozu ve 1/8 çay kaşığı tuz ekleyin, her üç saatte bir bu gargarada yapın. 


Meyan kökü gargarası

Meyan kökü boğaz ağrısı tedavisinde uzun zamandan beri kullanılan doğal bitkilerden. Araştırmalarda meyan kökü gargara olarak kullanıldığında boğaz ağrılarında daha etkili olduğu görülmüş. 


Elma sirkesi gargarası

Asidik bir yapıya sahip olan elma sirkesi, antimikrobiyel etkileri sayesinde enfeksiyonlarla mücadele için boğazdaki mukusun parçalanmasına yardımcı oluyor, bakterilerin yayılmasını durdurabiliyor. Boğazınızın ağrımaya başlayacağını hissettiğinizde 1 bardak suya 1-2 çorba kaşığı sirke ekleyin ve bununla gargara yapın. Karışımın kalanından bir yudum alın ve bu işlemi saatte bir ya da iki defa tekrarlayın. Gargaralar arasında mutlaka bol su için.

4. Nane yağı spreylerinden yararlanın, mentollü buhar banyosu yapın

4. Nane yağı spreylerinden yararlanın, mentollü buhar banyosu yapın

Nefesi tazeleme özelliği ile bilinen nane; mukusları temizleme kabiliyetine sahip mentol içerir. Mentol, aynı zamanda boğaz ağrılarının ve öksürüklerin sakinleşmesine de yardımcı olur. Anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip naneden faydalanmak için nane yağı spreyleri kullanabilirsiniz. 


Mentolü buhar banyosunda kullanın

Bunun yanı sıra mentollü buhar banyoları da yapabilirsiniz. Gripten veya nezleden dolayı burnunuz tıkanmışsa, geceleri ağzınız açık uyuyor olabilirsiniz. Bu da boğazınızın kurumasına yol açar. Yatmadan önce ılık duş alıp mentollu bir buhar banyosu yapmanız burun tıkanıklığını önlemenize yarcımcı olacaktır. Ayrıca gargara için kullandığınız tuzlu karbonatlı su karışımını burun temizliğinizde de kullanabilirsiniz.

5. Enfeksiyonlarla savaşmak için sarımsak tüketin

5. Enfeksiyonlarla savaşmak için sarımsak tüketin

Doğal antibakteriyel özelliklere sahip sarımsak, enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetine sahip organosülfer bileşiği allisin içeriyor. Bu nedenle özellikle bu dönemlerde sarımsak tüketimini artırabilirsiniz. 

6. Acı biberden yararlanın

6. Acı biberden yararlanın

Henüz bilimsel olarak netlik kazanmamış olsa da ılık su ve bal ile karıştırılmış kırmızı biberin boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olduğu biliniyor. Ağzınıda açık yara yoksa, ilk başta yanma hissi verecek bu karışımı boğaz ağrısına karşı kullanabilirsiniz. Acı biberdeki bu yanma hissi, biberin ağrı reseptörlerini bloke eden doğal bir bileşik olan, acı biberin acı olmasını sağlayan kapsaisin maddesinden kaynaklanıyor. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mide krampı nasıl geçer, nasıl düzelir? Mide krampına ne iyi gelir?