Boğaz çakrası ile iletişim enerjinizi güçlendirmenin yolları

Boğaz çakrası diğer adıyla Vishuddha, iletişimden ve kendini ifade etmekten ve özellikle gerçeği söyleme gücünden sorumlu çakradır. Boğaz çakranız tıkandığında iletişimsel alanlarda sorunlar yaşamaya başlarsınız ve bu tüm yaşamınızı olumsuz etkilemeye başlayabilir. İyi haber şu ki, iyileştirme yöntemleri var! Vücudumuza evrensel yaşam enerjisini taşımaktan sorumlu 7 çakradan biri olan boğaz çakrası nedir? Neden kapanır, nasıl güçlendirilir?

20 Ağustos 2021, Cuma 16:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bir yoga sınıfına girdiyseniz , muhtemelen çakraları duymuşsunuzdur - vücutta belirli organlarla bağlantıları olan ve enerji akışından sorumlu sinir demetleri olan odak noktaları çakra olarak tanımlanır.

Vücudumuzda bir sürü enerji noktası olmasına rağmen asıl işi yapan toplam 7 ana çakra vardır.

Bir çakra bloke olursa veya dengesizleşirse , enerji akışının bozulduğuna ve olumsuz fiziksel, zihinsel, ruhsal veya duygusal semptomlara neden olabilir

 • Gerçeği söyleme,
 • kendini doğru ifade etme,
 • karşındaki insanı doğru anlama
 • duygularını anlatabilme
 • duyguları anlayabilme

gibi oldukça karışık ve her alanı ilgilendiren konular boğaz çakrası yani 5. çakranın etki ve sorumluluk alanına girer.

Yoga , Ayurvedik ve Hindu öğretilerinde kilit bir unsur olan çakralar, vücudumuzdaki ana enerji merkezlerini temsil eder. 

Sanskritçe'de çakralar, ana organlarımıza ve sinir demetlerine bağlanan, dönen enerjinin (serin bir görsel) diskleri veya tekerlekleri olarak tanınır.

7 ANA ÇAKRA VE İŞLEVLERİ

7 ANA ÇAKRA VE İŞLEVLERİ

Kök çakra: Omurganın tabanında bulunan bu çakra, istikrar ve güvenlik duygularını yönetir.

Sakral çakra: Göbek deliğinin hemen altında bulunan bu sakral çakra, yaratıcılık , duygular ve cinsel enerji ile bağlantılıdır .

Solar pleksus çakrası: Karın bölgesinde bulunan solar pleksus çakrası, güven ve benlik saygısı ile ilgilidir .

Kalp çakrası: Adından da anlaşılacağı gibi, bu göğsün ortasında, sevgi ve şefkat verme yeteneğinizi etkiliyor .

Boğaz çakrası: İletişim ve iç gerçeğinizi konuşma yeteneğinizle ilgilidir. Boğazın tabanında bulunur ve yaratıcılık, iletişim ve ifadeden sorumludur.

Üçüncü göz çakrası: Üçüncü göz çakrası olarak, bu, iki göz arasında bulunur. Sezgiyi, içgüdüyü ve hayal gücünü yöneten kişidir.

Taç çakra: Bu, başın tepesinde (elbette) oturur ve kendinizle, başkalarıyla ve tüm evrenle ruhsal bağlantıya izin verir.

BOĞAZ ÇAKRASI NEDEN TIKANIR?

BOĞAZ ÇAKRASI NEDEN TIKANIR?

Virginia Beach, Virginia'da psikolog ve yoga öğretmeni olan Diane Malaspina ile boğaz çakrasını neyin bozabileceği ile ilgili tüm çakraların açılıp kapanabileceğini ve bunu yaptıklarında temelde kişinin fizyolojik, psikolojik ve ruhsal durumuna tepki verdiklerini söylüyor

“Stres gibi dış durumlar veya kendine zarar verme davranışı gibi içsel alışkanlıklar çakra dengesizliği yaratabilir” diyor.

Boğaz çakrasında dengesizlik veya tıkanıklıklar, iletişim konusunda zorluklar yaşadığımızda meydana gelir. Bunlar, iletişim spektrumunun karşıt taraflarından gelebilir.

Örneğin, konuşamayacak kadar gergin hissediyorsanız, tıkanmış bir boğaz çakrası oluşabilir. Veya madalyonun diğer tarafında tıkanıklık fazla konuşmadan olabilir. Bir nedenden dolayı dudaklarınızı sıkıştırmaya karar verdiniz mi? Yoksa yüzyılın duygusal patlamasının ortasında mısınız? İletişimdeki bu aşırılıklar dengesizliğin sorumlusu olabilir.

BOĞAZ ÇAKRASININ TIKANDIĞI NASIL ANLAŞILIR?

BOĞAZ ÇAKRASININ TIKANDIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Bu çakra sözlü iletişim yeteneklerimizle bağlantılı olduğundan, Malaspina bunun genel olarak dişler, diş etleri ve ağız ile birlikte ses ve boğaz anlamına gelebileceğini söylüyor .

Enerji bu bölgelere akmıyorsa, bu fiziksel olmayan ve fiziksel semptomların bir karışımını göreceğiniz anlamına gelebilir.

Bu yanlış hizalama fiziksel olmayan bir şekilde nasıl görünebilir? Malaspina'nın bahsettiği gibi, kendinizi tüm konuşmalarınız üzerinde kontrol sahibi bulmak, kelime kusmak (çok düşünmeden bağırmak) ve dedikodu yapmak anlamına gelebilir. Ama aynı zamanda aklını çok fazla konuşamamak ya da hiç konuşamamak anlamına da gelebilir.

BOĞAZ ÇAKRASI TIKANDIĞINDA NE OLUR?

BOĞAZ ÇAKRASI TIKANDIĞINDA NE OLUR?

Fiziksel olmayan sorunlar şunları içerebilir:

 • Utangaç veya ürkek hissetmek
 • Dürüst olmayan konuşmak veya davranmak
 • Biraz duyarsız davranıyor
 • Güvensizlik duyguları
 • Sosyal anksiyete
 • Mantıklı seçimler yapmakta zorlanıyor


Fiziksel semptomlar şunları içerebilir:

 • Tiroid sorunları
 • Boğaz ağrısı veya ses kısıklığı
 • Boyun ağrısı veya sertliği
 • Çene ağrısı
 • Temporomandibular eklem (TME)
 • Ağız ülseri
 • Diş hastalıkları
 • Kulak ağrısı veya işitme sorunları


BOĞAZ ÇAKRASI NASIL AÇILIR?

BOĞAZ ÇAKRASI NASIL AÇILIR?

İşte, dengeyi yeniden bulmanın 10 yolu

Malaspina, “Her çakra, daha büyük bir enerji sisteminin parçasıdır” diyor. “Yani, bir dengesizliğe dikkat etmezsek, diğer çakralarda da fizyolojik ve psikolojik sonuçları olacak olan telafiyi görebiliriz.”

Bunu kesinlikle istemediğimize göre, boğaz çakrasını engellemenin bazı yollarını gözden geçirelim.

MEDİTASYON... MEDİTASYON...

MEDİTASYON... MEDİTASYON...

Biliyoruz, biliyoruz, bunu daha önce yüzlerce kez duydunuz. Ama meditasyon gerçekten içsel sakinliğinizi ve dinginliğinizi bulmanın anahtarıdır ve boğaz çakrasını tekrar rayına oturtmaya yardımcı olabilir. 

Ayrıca, aralarından seçim yapabileceğiniz bir sürü farklı meditasyon türü var 

Örneğin, seansınız sırasında odaklanmak için bir mantra seçebilir veya sessizce oturabilir ve sadece nefesinize konsantre olabilirsiniz.


BOYNUNUZU UZATIN

BOYNUNUZU UZATIN

azı yoga pozları boyun gerginliğini gidermeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır , ancak sadece bazı basit boyun germe hareketleri yaparak da rahatlama bulabilirsiniz.

İşte denemek için bir tane:

 1. Otururken veya ayakta dururken çenenizi göğsünüze doğru indirin.
 2. Rahat omuzlarla başınızı sola doğru eğin. Sol kulağınız sol omzunuza çok yakın olacak şekilde başınızı mümkün olduğu kadar eğin (sebep dahilinde!). Bu, boynun sağ tarafında iyi bir gerginlik yaratır.
 3. Bunu burada yaklaşık 30 ila 60 saniye tutun.
 4. Başınızı göğsünüze geri getirin ve bunu karşı tarafta yapın.


ÇAKRA TAŞLARINI YAŞAMINIZA DAHİL EDİN

ÇAKRA TAŞLARINI YAŞAMINIZA DAHİL EDİN

İster inanın ister inanmayın, her çakranın stabilizasyona yardımcı olduğu düşünülen kendi taşı vardır.

Boğaz çakrası durumunda, mavinin farklı tonlarında (yine bu çakranın ana rengi) taşları arayın ve sonra onlarla her türlü şeyi yapabilirsiniz, örneğin:

 • Boğazınızın üstüne bir taş koyarken dinlenmek (nazikçe!)
 • Onları takı olarak takın
 • Yanınızda taşıyın (sırt çantası, çanta, cep vb.)
 • Onları dekor olarak kullanın (belki de mavi taşlarla dolu vazo?)


MAVİYİ GÖRMENİN YOLLARINI BULUN

MAVİYİ GÖRMENİN YOLLARINI BULUN

Çakraların kendileriyle ilişkili belirli renkleri vardır . Bu durumda, mavi olmak iyidir. Bu renk ifade ve gerçekle bağlantılıdır - ve merhaba - öğrendiğimiz gibi, tıkalı bir boğaz çakrası genellikle iç gerçeğimizi ifade etmek için yardıma ihtiyacımız olduğu anlamına gelir.

O halde bu rengi korumanın yollarını bulun - mavi bir şeyler giyin, mavi taşları veya kristalleri etrafta tutun , mavi sanat eserlerine bakın - maviyi görmek için ne yapmanız gerekiyorsa yapın!

AKTİF DİNLENME ALIŞTIRMASI YAPIN

AKTİF DİNLENME ALIŞTIRMASI YAPIN

Malaspina, nasıl iyi bir dinleyici olunacağını öğrenmenin ve yaratıcı ifadeyi destekleyen diğer etkinliklerin bu çakra için iyileştirici olduğunu söylüyor. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadınların bir erkekte aradığı 9 şey