Boğaz'da büyük tehlike!

Boğaz'da büyük tehlike!

20 Mart 2010, Cumartesi 15:48
A A
Boğaz'da büyük tehlike!

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, dün akşam saatlerinde Boğaz'da meydana gelen gemi kazasını "İstanbul Boğazı'nda büyük tehlike" şeklinde açıkladı.  Fotoğraflarla desteklenen yazılı açıklamada, gemilerin uyarıları dikkate almayarak kazaya neden olduğu vurgulandı. 224 metrelik dev geminin çaptığı kıyıda meydana gelen hasar da fotoğraf kareleriyle gösterildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, dün gece İstanbul Boğazı'nda meydana gelen gemi kazasını"İstanbul Boğazı'nda büyük tehlike" başlığıyla duyurdu. Gemilerin uyarıları dikkate almadığı vurgulanan açıklama fotoğraflarla da desteklendi. Gemiler ve kıyıda meydana gelen hasarında fotoğraflarla gösterildiği açıklama şu şekilde:

"20:13'de Panama bayraklı Giant Pescadores adlı 224 metre boyundaki pilotlu gemi İstanbul Boğazı güney-kuzey geçişi esnasında Bebek koyu önlerinde geminin manevra yapamaması nedeniyle deniz tehlikesine maruz kalmıştır. Bu esnada arkasından gelmekte olan tüm gemiler İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi tarafından defalarca uyarılmalarına rağmen pilotlu BORA adlı gemi, Giant Pescadores isimli gemiye çarpmış olup, yine pilotlu Alicudi-M isimli tanker yapılan uyarıları dikkate almayarak tehlikeli bir şekilde geçişine devam etmiştir. Bora ve Giant Pescadores gemilerinde çatışma neticesinde hasar oluşmuştur. Bora isimli gemi aynı zamanda sürüklenerek Rumeli hisarı önlerinde karayla temas etmiş ve balbında hasar meydana gelmiştir. İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından derhal seyir, can, mal ve çevre emniyetini teminen Kuruluşumuza ait Kurtarma 1, Kurtarma 3, Kurtarma 5 römorkörleri ile Kıyı Emniyeti 5 ve Kıyı Emniyeti 10 Hızlı Tahlisiye Botları olay mahalline sevk edilmişti. Bulunduğu mahalden kendi imkanları ile kurtulma imkanı bulunmayan kazazede Giant Pescadores adlı gemi verilen kurtarma yardım hizmeti neticesinde emniyet altına alınmış ve saat 23:55 itibari ile Ahırkapı A3 demir bölgesine demirletilmiştir. Bora isimli gemi ise kendi imkanları ile Ahırkapı A4 demir bölgesine demirlemiştir. Olayla ilgili İstanbul Liman Başkanlığınca idari soruşturma başlatılmıştır"

İşte kaza yapan gemilerin görüntüleri... 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.