Boğaziçi'nden ODTÜ'ye destek

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ODTÜ yerleşkesi içinden geçen yol projesi ve proje kapsamında ağaçların sökülmesini protesto etti

24 Ekim 2013, Perşembe 16:52
A A

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'nde saat 13.30'da toplanan öğretim üyeleri “Diren ODTÜ Boğaziçi seninle" yazılı döviz açtılar.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nüket Esen, 280 civarında öğretim üyesi ve görevlisinin imzasının bulunduğu bildiriyi okudu.

Bildiride, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ODTÜ yerleşkesinde yapmış olduğu yol yapım çalışmasının kabul edilemez olduğu belirtilerek şiddetle kınadıkları ifade edildi. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Bir üniversite yerleşkesine, üniversite yönetiminden izin almaksızın, hatta haber vermeksizin gece saatlerinde çitleri yıkarak girmek ve 3 bin civarında ağacı sökmek, üniversiteye hem hukuk dışı hem etik dışı bir saldırıdır. Üstelik bu baskı söz konusu yol planı henüz askıdayken ve ODTÜ ile devlet yetkililerinin itiraz görüşmeleri sürerken gerçekleşmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir hukuk, ahlak ve çevre anlayışına uymayan bu kaba güç gösterisi karşısında ODTÜ öğretim üyeleri ve öğrencilerini sonuna kadar desteklediğimizi tüm kamuoyuna duyururuz. Bu mücadele üniversitenin, özgürlük ve onur mücadelesidir. Sonunda üniversite kazanacaktır."

Öğretim üyelerinin okuduğu bildirinin ardından, Boğaziçi Forumu ve Eğitim Sen 6'Nolu Şube üyeleri de ODTÜ'ye destek açıklamaları yaptı.

Hasan YILDIRIM İSTANBUL / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.