Boğulmalara karşı alınabilecek önlemler

Yaz ayları ile beraber, ülkemizde yüzlerce kişi serinlemek için girdiği deniz, göl ve akarsularda boğularak yaşamını yitiriyor. Peki boğulma vakalarına bireysel olarak ne gibi önlemler alınabilir? İşte yüzme bilen ya da bilmeyen herkesin mutlaka dikkate alması gereken bilgiler...

11 Ağustos 2017, Cuma 02:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Hangi sularda yüzmek tehlikeli?

Hangi sularda yüzmek tehlikeli?

Yüzey akıntısı az gibi gözükse bile akarsulara girmek tehlikelidir.

Sulama kanallarında, barajlarda veya göletlerde yüzmeyin. Yalnızken deniz, göl, gölet, sulama kanalı ve akarsulara girmeyin. Özellikle baraj ve göllerin zeminleri genellikle bataklıktır. Bu gibi yerlerde mümkünse suya girmeyin. Bataklık sizi dibe doğru çekerek, boğulmanıza zemin hazırlar.

Yüzerken nelere dikkat etmeli?

Yüzerken nelere dikkat etmeli?

Boğulmalarda en önemli etken paniğe kapılmaktır. Paniğe kapılan kişi kontrolünü kaybeder ve boğulma kaçınılmaz olur. Bu nedenle panik yapmayın.  

Tek başınıza yüzerken sürat motorlarına dikkat edin.

Tekne kullanıyorsanız, cankurtaran yeleği giyin.

Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimseyi habersiz suya itmeyin. Yüzerken, küçük çapta da olsa, rahatsızlık hissettiğiniz an sudan çıkın. Özellikle yüzme bilmeyenler, derin ve bulanık sulara kesinlikle girmemelidir.

Karnınız tok iken suya girmeyin.

İster yetişkin isterse çocuk olsun, çok su tutan giysilerle suya girilmemelidir.

Ani bir şekilde suya atlamayın. Soğuk olan su sizi paniğe sevk edebildiği gibi kramplara da yol açabilir. Ne kadar derin olduğu hakkında bir fikriniz yoksa suya balıklama dalmayınız. 2 metreden düşük derinlikler omurga kırıklarına yol açarak, ölümünüze neden olabilir. En iyi olasılıkla felç olabilirsiniz.

Suya girmeden önce ufak ısınma egzersizleri ya da esneme hareketleri yapın. Dalgalı sulara girmeyiniz, girdiyseniz açılmayınız.

Kurtarma teknikleri bilmeyen kişilerin, boğulan kişilere yardım etmesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu durum, her iki kişinin de boğulmasına neden olabilir.

Su içinde tehlikeli şakalar yapmaktan kaçının.

Rip akıntısı (Çeken su. Halk arasında 'kum kayması' olarak da bilinir) olan yerlerde denize girilmemeli, akıntıya kapılırsanız da mücadele etmek yerine, sahile karşı yüzünüz bakar şekilde kendinizi akıntıya bırakmalısınız. Zaten bir süre sonra açıkta akıntı sona erecektir.  

Boğulmalarda genel ilk yardım işlemleri nasıl yapılır?

Boğulmalarda genel ilk yardım işlemleri nasıl yapılır?

-Boğulma nedeni ortadan kaldırılır -Bilinç kontrolü yapılır -Temel yaşam desteği sağlanır -Derhal tıbbi yardım istenir -Yaşam bulguları izlenir Bilgiler, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) alınmıştır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ramazan'da kabızlığın şifası: Karnıyarık otu