Bölgenin hayat kaynağı Dicle Nehri can çekişiyor

Diyarbakır’dan geçen Dicle Nehri, kış aylarının kurak geçmesi, Ilısu Barajı’nın altında kalacak olan tarihi Hasankeyf ilçesinde yapılan ’kültürel varlık’ çalışması nedeniyle Dicle Barajı’ndan su verilmemesi nedeniyle kuruma aşamasına geldi.

26 Aralık 2017, Salı 23:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bir dönem kelek ve botlarla gezilen Dicle Nehri’nde şimdilerde yaya olarak karşıdan karşıya geçmek mümkün.

Yetkililer, nehirdeki su seviyesinin azalmasında, kış mevsiminin kurak geçmesinin yanı sıra Ilısu barajı altında kalacak olan tarihi Hasenkeyf ilçesinde yapılan kültürel varlık çalışmaları nedeniyle Dicle Barajı’ndan nehre su verilmemesinin de etkili olduğunu söyledi. 

BALIKLAR TELEF OLMUŞTU

BALIKLAR TELEF OLMUŞTU

Bölgenin hayat kaynağı olarak anılan Dicle Nehri’nin kuruması nedeniyle bir süre önce binlerce balık telef olmuştu. Dicle’nin suyu ile beslenen Hevsel bahçelerinin de yaşanan kuraklıktan önemli ölçüde etkilendiği bildirildi.

'ESKİDEN KELEK KULLANILIRDI'

'ESKİDEN KELEK KULLANILIRDI'

Çocukluk yıllarında Dicle Nehri’nde kelekle dolaştığını anlatan Ramazan Vuranel (65), nehrin şu anki halini görünce çok üzüldüğünü belirterek, "Eskiden Dicle Nehri’nde kelek kullanılırdı.  

BİRÇOK MEYVE EKİLİRDİ

BİRÇOK MEYVE EKİLİRDİ

Karşıdan karşı geçmek isteyen, hayvan taşıyanlar, yoğurt getirenler her zaman kelekleri kullanırdı. Yaz aylarında Diyarbakır karpuzu yetiştirenler Dicle’nin kenarında aylarca kalırdı. Marul, domates, şeftali, erik, karpuz gibi birçok meyveyi nehrin kenarına dikerlerdi. 

'BU HALİNE ÜZÜLÜYORUM'

'BU HALİNE ÜZÜLÜYORUM'

Şimdi bakıyorsunuz nehirde su bulamıyorsunuz. Ürünler ekiliyor, fakat eski tadı vermiyor. Kış aylarında nehir suyu taşıyordu. Bazı zamanlarda On Gözlü Köprü’yü neredeyse taşıyacak duruma geliyordu. Köprünün on gözü de doluyordu. Nehrin bu halde olduğunu görüncü üzülüyorum" dedi.

YÜZLERCE HAYVAN YAŞARDI

YÜZLERCE HAYVAN YAŞARDI

Ahmet Sökmen ise doğduğundan beri Dicle Nehri’nin kenarında yaşadığını ifade ederek, "Dicle Nehri’nde eskiden suyun fazla olduğundan dolayı etrafında yüzlerce hayvan yaşardı. Şimdi ise birkaç hayvan ancak bulabilirsiniz. 

Gördüdüğüm manzara karşısında çok üzülüyorum" diye konuştu.

Ahmet ÜN- Burak EMEK/DİYARBAKIR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Esra Erol'un programında 700 lira karşılığında fuhuş itirafı