Bolu’da keşfedilmesi gereken ilk 10 yer

Her mevsim ziyaretçilerine büyüleyici manzaralar sunan Bolu, Batı Karadeniz’de keşfetmeniz gereken şehirlerden bir tanesi. Doğanın kucağında sevdiklerinizle unutulmaz anılar yaratabileceğiniz bu güzide kentte keşfetmeniz gereken pek çok doğal güzellik bulunuyor. Bu doğal güzelliklerin yanı sıra tarihiyle de önemli bir yere sahip Bolu. #öncetürkiyeyikeşfet diyerek sizleri Bolu’nun güzelliklerine şahit olmaya davet eden Neredekal.com Keşif Rehberi editörleri Bolu gezinizde keşfetmeniz gereken ilk 10 yeri sıraladı.

18 Kasım 2020, Çarşamba 09:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Yedigöller Milli Parkı

1 – Yedigöller Milli Parkı

Bolu denince ilk akla gelen yerlerden birisi hiç şüphesiz Yedigöller Milli Parkı. Doğasıyla birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapan milli parkta adından da anlaşılacağı üzere 7 adet göl bulunuyor. Özellikle sonbaharda rengarenk bir sanat eserine dönüşen bu cennet köşesi Bolu merkeze yaklaşık 42 km uzaklıkta bulunuyor.

2 – Zafer Kulesi

2 – Zafer Kulesi

Sakarya Meydan Muharebesi’ni temsilen yapılan Zafer Kulesi, Bolu’nun Göynük ilçesinde yer alıyor. 1960 yılında aslına uygun bir şekilde restore edilen kule hem şehrin hem de ilçenin sembolü olarak biliniyor. Bütün ihtişamıyla Göynük’e yukarıdan bakan bu kuleyi Bolu geziniz sırasında mutlaka görmelisiniz. 

3 – Akkaya Travertenleri

3 – Akkaya Travertenleri

Sayısız canlı türüne ev sahipliği yapan Akkaya Travertenleri yine Bolu’nun sembollerinden sayılabilecek doğal bir güzellik. Şehir merkezine 34 km uzaklıkta bulunan Mudurnu ilçesinde yer alan travertenler eşsiz oluşumları ile doğa aşıklarını kendine hayran bırakıyor. 

4 – Abant Gölü Tabiat Parkı

4 – Abant Gölü Tabiat Parkı

Doğa tutkunlarını bir araya getiren bir başka yer ise ünü ülkece bilinen Abant Gölü Tabiat Parkı. Köknar ve çam ağaçları arasında dilerseniz uzun uzun doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz dilerseniz de kamp yapabileceğiniz bir ortama sahip olan tabiat parkı çevresinde çeşitli yabani hayvanlara da rastlamak mümkün. Abant Gölü, özellikle gezginler ve doğa fotoğrafçıları tarafından çok sevilen bir yer. 

5 – Gölcük Tabiat Parkı

5 – Gölcük Tabiat Parkı

Bolu, belki de en çok, ev sahipliği yaptığı doğa ile biliniyor birçoğumuzca. Bitmek bilmeyen göl ve orman manzaraları ile doğa aşıklarını kendine çeken bu yerde bir başka tabiat parkından daha bahsedeceğiz, Gölcük Tabiat Parkı. Her ne kadar insan yapımı bir göl olsa da Bolu’daki diğer gölleri ve manzarasını aratmayacak nitelikte bir bölge. Şehir merkezine ise sadece 17 km gibi bir mesafede bulunuyor. 

6 – Bolu Müzesi

6 – Bolu Müzesi

Tarihi M.Ö 1200’lü yıllara kadar dayanan Bolu’da tarih sahnesi boyunca pek çok farklı medeniyet hüküm sürmüş. Bolu ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar ise bu köklü tarihe ışık tutmak amacıyla 1981 yılından beri Bolu Müzesi’nde sergilenmekte. 

Fotoğraf: Kültür ve Turizm Bakanlığı

7 – Seben Kaya Evleri

7 – Seben Kaya Evleri

Bolu’nun tarihini gözler önüne seren bir başka yer ise Seben Kaya Evleri. Frigyalılar zamanından kalma bu taştan oyma evler harika fotoğraf kareleri çıkarabileceğiniz türden bir manzaraya sahip. Çevresinde bulunan çok sayıda işletmede yemek yiyebilir, Bolu’nun kendine has lezzetlerini tadabilirsiniz. 

Fotoğraf: Seben Belediyesi

8 – Akşemseddin Türbesi

8 – Akşemseddin Türbesi

Türk dünyasının önemli alimlerinden olan ve Fatih Sultan Mehmet’e hocalık yapmış olan Akşemseddin, fikirleri ile Osmanlı Dönemi’nde devlete pek çok katkıda bulunmuştur. 1464 yılında ise bizzat Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine Bolu’da Akşemseddin Türbesi yaptırılmış. Altıgen planlaması ve dönemin en iyi ahşap işçiliğini yansıtması nedeniyle muntazam bir görüntüye sahip. 

9 – Kartalkaya Kayak Merkezi

9 – Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’da yapabileceğiniz sayısız spor aktivitesi var. Bunlardan en çok tercih edileni ise tabi ki kış aylarında kayak sporu. Pistleri, tesisleri ve çeşitli konaklama alternatifleri ile Kartalkaya Kayak Merkezi ülkemizde en çok bilinen kayak merkezlerinden. 

10 – Esentepe Kayak Merkezi

10 – Esentepe Kayak Merkezi

Kış aylarında çevresindeki çam ağaçları ile masalsı bir manzaraya sahip olan Esentepe Kayak Merkezi, Bolu’da bulunan bir başka kayak merkezi. Gerede ilçesinden 5 km uzaklıkta bulunan pistler 1300 m yüksekliğe kadar uzanıyor. Kartalkaya’da olduğu gibi Esentepe’de de çok sayıda konaklama alternatifi mevcut. 

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mısır'a gitmeden önce mutlaka bilmeniz gereken 8 şey