Bölünmüş uyku 'ağrı' yapıyor

Bölünmüş uyku 'ağrı' yapıyor

13 Eylül 2009, Pazar 13:45
A A

ABD’de bir uyku laboratuvarında 32 sağlıklı genç kadınla yapılan araştırmada, üç gece boyunca sürekli olarak uykuları bölünenlerin ağrı algılarında değişiklik gözlendi.

Bu kişilerin vücutlarının ağrı sinyallerini engelleme yetisinin azaldığı ve kadınların grup olarak sırt ağrısı ve mide krampları gibi ağrılardan daha fazla söz ettikleri belirtildi.

UYKUSU BÖLÜNMEYEN DAHA RAHAT
Öte yandan araştırma çerçevesinde her gece birkaç saat uyumalarına izin verilen, ancak uykuları bölünmeyen katılımcıların ağrı algılarında, aynı süre uyku uyumalarına rağmen uykuları bölünenlerdeki gibi bir değişiklik görülmediği bildirildi.

Sonuçları Sleep dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarı Johns Hopkins Üniversitesi’nden doktor Michael T. Smith’in, uykunun bölünmesinin, vücudun, ağrı algısının düzenlenmesine yardımcı olan bölümünü etkileyebileceğini, böylece ağrının daha fazla hissedilmesine katkıda bulunabileceğini söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.