Bombayı veren teğmen hapiste

Yeni iddia: Elazığ'da 4 askeri şehit eden el bombası kazayla değil, teğmenin bir askere verdiği ceza sırasında patladı

27 Ağustos 2009, Perşembe 09:37
A A

OLAY 17 AĞUSTOS'TA OLDU

Elazığ Karakoçan Jandarma Komutanlığı’nda 17 Ağustos’ta mevzide el bombasının patlaması sonucu Çavuş İbrahim Yaman ile erler İbrahim Öztürk, Ali Osman Altın ve Mesut Bulut şehit olmuştu. Resmi açıklamada bir askerin üzerindeki el bombasının kazayla patladığı belirtilmişti. Taraf, dün bombanın kazayla patlamadığını öne süren bir haber yayınladı. Habere göre, patlamanın sorumlusu 24 yaşındaki Teğmen Mehmet Tümer’di.

'MANDALI BIRAKIRSAN ÖLÜRSÜN'

İddiaya göre, Er İbrahim Öztürk nöbette uyudu. Devriye gezen Uzman Çavuş Şakir Akçan, uyuduğunu kanıtlamak için Er İbrahim Öztürk’ün yanındaki el bombasını alıp Tim Komutanı Teğmen Mehmet Tümer’e götürdü. Teğmen Mehmet Tümer askerin nöbet tuttuğu mevziye gitti ve el bombasını gösterip “Bu bomba yanından uyuduğun sırada alındı” dedi. Sonra da pimini çektiği bombayı İbrahim Öztürk’ün eline verip “Mandalı bırakırsan ölürsün” dedi.

BOMBA, TERLEYEN ELDEN KAYDI

Er İbrahim Öztürk, iki kez Teğmen Mehmet Tümer’in yanına gitti ve pimi vermesini istedi. Teğmen Mehmet Öztürk, “Sen mevzine git, ben pimi vereceğim zamanı bilirim” diye yanıt verdi. Er İbrahim Öztürk, arkadaşları Mesut Bulut, İbrahim Yaman ve Ali Osman Altın’ın bulunduğu mevzideyken, terleyen elinden kayan bomba patladı. Dördü de şehit oldu. Teğmen Mehmet Tümer, aynı gün 8’inci Kolordu Askeri Mahkemesi tarafından tutuklandı.

AİLELER RESMİ AÇIKLAMA BEKLİYOR

Bu olayla ilgili dün Genelkurmay’dan hiçbir yalanlama gelmedi. Olayın gerçeğini basından öğrenen şehitlerin aileleri ise şok yaşadı. İbrahim Öztürk’ün Tarsus’ta oturan babası Hacı Öztürk, “Diyelim ki komutan hatası nedeniyle benim oğluma kızdı. Diğer askerlerin günahı neydi?” dedi. Şehit Er Mesut Bulut’un Gaziantep’te oturan babası Sinan Bulut da “Bize o zaman olayla ilgili net bir açıklama yapmamışlardı. Şüphelenmiştik” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.