Bonino: 'El-Kaide unsurları olabilir'

İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino, Akdeniz üzerinden ülkesine ayak basan kaçakların arasına "El-Kaide gibi cihatçı unsurların" karışmış olmasından şüphelendiklerini söyledi

19 Kasım 2013, Salı 00:47
A A

AB dışişleri bakanlarının toplantısına katılan Bonino, basına yaptığı açıklamada, insan kaçakçılığının artan oranda risk barındıran güvenlik boyutunun da göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bonino, Libya’nın çöküş aşamasındaki bir devlet olmasının insan kaçakçılığıyla mücadeleyi zorlaştırdığını ve güvenlik tehdidinin gittikçe daha ciddi hale geldiğini ifade etti.

Bonino, "Bütün Güney Akdeniz sahili istikrarsız durumda ve tek başına İtalya bunun sonuçlarıyla baş edemez. Malta tek başına hiç baş edemez. Bu konunun gittikçe daha iyi anlaşıldığı kanaatindeyim" diyerek AB’den somut destek beklediklerini dile getirdi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.