Borç yapılandırması için başvurular İnteraktif Vergi Dairesi'nden yapılabilecek

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemede salgına özel bir kolaylık sağlandı. Gelir İdaresi Başkanlığı, corona virüs salgını nedeniyle vergi dairelerine gitmeden borç yapılandırmaları için başvuru yapılabileceğini açıkladı. Başvurular İnteraktif Vergi Dairesinden yapılacak. Vergi ve cezalar, motorlu taşıtlar vergisi, trafik para cezası, öğrenim ve katkı kredisi ile idari para cezası gibi çok sayıda borç online olarak yapılandırılabilecek.

23 Kasım 2020, Pazartesi 17:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İnteraktif Vergi Dairesi'ne www.ivd.gib.gov.tr adresinden ulaşılabilecek. Bu kapsamda, borçlu kişi, vergi dairelerine gitmek yerine İnteraktif Vergi Dairesi'nden başvurusnu gerçekleştirebilecek. Vatandaşlara 7 gün 24 saat online olarak başvuru imkanı tanındı.
Vatandaşlara bu imkanın anlatılması için Başkanlık tarafından afiş gibi görsel materyaller de hazırlanırken, bu görsellerde "Yapılandırma başvurularınızı maskesiz yapabileceğiniz tek vergi dairesi İnteraktif Vergi Dairesi" ifadeleri yer aldı.


Vergi ve cezalar, motorlu taşıtlar vergisi, trafik para cezası, öğrenim ve katkı kredisi ile idari para cezası gibi çok sayıda borç online olarak yapılandırabilecek.
Yapılandırma düzenlemesi, 31 Ağustos 2020'den önceki dönemlere ait ve 17 Kasım 2020 itibarıyla kesinleşen borçları kapsarken, imkandan yararlanılması için 31 Aralık 2020'ye kadar başvuru yapılması gerekiyor.
Yapılandırılan borcun 1 Şubat 2021'e kadar peşin olarak ödenmesi halinde, Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan yüzde 90, trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının aslından ise yüzde 25 indirim yapılacak.

Yapılandırılan tutarların ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12, 18 eşit taksit halinde ödenmesi imkanı da bulunuyor. 

AA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'de konuta talep sürüyor: Yüzde 27 artış