Borsada hedef 50 bin

Borsada hedef 50 bin

24 Ağustos 2009, Pazartesi 17:11
A A

Piyasaların yönünde dışta Amerika verileri içte ise Merkez Bankası’nın faiz kararı etkili oldu.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA NE OLDU?

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda geçen hafta yönde dışta Amerika verileri içte ise Merkez Bankası’nın faiz kararı etkili oldu. American International Group (AIG) tarafından hükümetten alınan paraların geri ödeneceğinin açıklanması Amerikan borsalarına alımları getirdi. Bununla birlikte imalat sanayi verilerinin ekonomide durgunlukta sona gelindiğini destekler nitelikte olumlu açıklanması, dış borsalarda ve endekste alımlara hız kazandırdı. İçte ise Merkez Bankası’nın faiz indirimi olumlu karşılandı. Endeks bu gelişmelerle yeni tarihi zirve yaparak 47 bin 170’ten kapanış yaptı.

Para piyasalarında Merkez Bankası’nın faiz toplantısı izlendi. Banka 50 baz puanlık indirim yaparak borç verme oranlarını yüzde 10.75’ten yüzde 10.25’e indirdi. Bu indirim ile birlikte tahvil faizleri 9.38 ile tarihin en düşük seviyelerine geriledi. Bono piyasası: Piyasada gösterge olan 11 Mayis 2011 vadede faizler, yüzde 9.50 seviyesinden kapanış yaptı. Döviz piyasası: Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrasında içte hakim olan iyimser hava nedeniyle dövizde dar bantta hareket gerçekleşti. Dolar, cuma günü 1.4830, euro ise 2.1270 seviyesinden kapattı.

Borsada endeks, kısa vadeli dirençlerini geçerek 50 bin seviyesinde bulunan yeni hedefini test edebilir.

GELECEK HAFTA NE OLACAK?

Global piyasalarda sert yükselişler sonrası kâr satışları ve hemen ardından etkili bir toparlanma yaşanması, mevcut iyimserliğin iyice güçlenmesini sağladı. İçte faiz indiriminin de desteğiyle dış piyasalardan bağımsız önemli bir yükseliş kaydeden endekste alımların güçlenmesi gözönüne alındığında, geçen haftaki yazımızda belirttiğimiz gibi kısa vadeli ilk hedef aralığı 48 bin 500 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin kırılması durumunda ise endekste yeni hedef 50 bin seviyesinde gözüküyor. Dış piyasalarda ciddi bir bozulma yaşanmadığı takdirde kısa vadeli hedef aralığının test edilmesi muhtemel görünüyor.

Para piyasalarında bu hafta içte salı günü açıklanacak Reel Kesim Güven Endeksi, dışta ise Amerika ekonomik verileri takip edilecek. Bono piyasası: Piyasada düşüş trendinin sürmesi muhemel gözüküyor. Gösterge olan 11 Mayıs 2011 vadede faizler, yüzde 9.50-9.00 aralığında seyir izleyebilir. Döviz piyasası: Dövizde bu hafta destek ve direnç seviyeleri arasında hareket gerçekleşmesi muhtemel gözüküyor. Dolarda dirençler 1.4850 ve daha üstte 1.4900 seviyesinde gözüküyor. Destekler ise 1.4800 ve daha altta 1.4750 seviyelerinde bulunuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.