Boş gebelik, dış gebelik değil

Halk arasında boş gebelik ve dış gebelik olarak bilinen durumların aynı rahatsızlık olduğu düşünülüyor ancak sorunları birbirinden farklı kılan özellikler var

07 Ağustos 2013, Çarşamba 10:19 Son Güncelleme:
A A
Boş gebelik, dış gebelik değil

Boş gebelik, gebelik kesesi içinde embriyonun olması gereken haftada görülmemesi demek. Halk arasında su gebeliği, tıp dilinde de anembriyonik gebelik olarak adlandırılan durumu, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Yakut, “Gebelik kesesi var ama içinde embriyo görülmüyorsa boş gebelik tanısı alır. Boş gebelik belirtileri ile normal gebelik belirtileri aynıdır” diye açıklıyor.

KALİTE BOZUKLUĞUNDAN KAYNAKLANIYOR

Boş gebelikte bazı vakalarda kahverengi lekelenme tarzında kanamalar ortaya çıktığını belirten ve boş gebeliğin tekrarlama eğiliminin olmadığını söyleyen Yakut, “Boş gebelik mevcut gebeliğe özgü bir durumdur. Sadece bu gebelikte yumurta ya da sperm hücresinin kalite bozukluğundan kaynaklanır.

Anne ve babada kalıcı bir genetik problem yok ise tekrarlamaz. Bazı durumlarda kromozal bir bozukluktan ileri gelebilir. Boş gebeliğin tedavisi kürtaj yapılması yani bu boş gebeliğin tıbbi olarak tahliye edilmesi ile gerçekleştirilir. Müdahale sonrası bir adet kanamasından sonra hemen hamile kalınabilir” diyor.

DIŞ GEBELİK NEDİR?

Op. Dr. Yasemin Yakut, dış gebelik hakkında ise şu bilgileri veriyor:

“Kadın döllenme hücresi yumurta ile erkek dölleme hücresi sperm yumurtalık kanalı dediğimiz tubaların 1/3 uterusa yakın kısmında bir araya gelir ve bölünerek çoğalır. Bu çoğalma esnasında aynı zamanda kendi etrafında rotasyon yaparak, yuvarlanarak rahim içine ulaşır ve orada büyümeye başlar.

Sağlıklı bir gebelikte böyledir. Ancak tubalarda herhangi bir sorun var ise bu gebelik materyali yuvarlanarak yoluna devam edemez ve tubada kalıp büyümeye devam eder. Ancak tubanı yapısı rahim içindeki kavite dediğimiz özel boşluk gibi gebeliğin büyümesine uygun bir ortam değildir.

Gebelik materyali bir süre sonra burada tubanın yapısını bozar, kanamaya neden olur. İşte bu duruma dış gebelik (ektopik gebelik) denir. Dış gebeliğin yaklaşık %80’ni tubalardadır. Daha az olasılıkla karın içinde, yumurtanın üzerinde ve servikal kanalda da olabilir.”

Dış gebeliğin erken döneminde de gebeliğin ilk belirtileri olduğunu, takip eden günlerde vajinal kanama ve kasık ağrısı yaptığını belirten Dr. Yakut, dış gebeliğin tedavisi hakkında ise şunları söylüyor:

TEDAVİLERİ DE FARKLI

“Adet rötarı, vajinal kanama, şiddetli kasık ve karın ağrısı şikayeti olan gebede muayenede ele gelen kitle (tubal gebeliğin olduğu tarafta kitle) saptanırsa hekim mutlaka dış gebelikten şüphelenir.

Esas tanı ultrasonografi ile teyit edilir. Beta HCG denilen kanda gebelik testinin değerleri istenilen düzeyde yükselmemektedir. Gidişatı iyi olacak rahim içi gelişecek bir gebelikte Beta HCG dediğimiz gebeliğe özel hormonun kan değerleri iki günde bir iki katına çıkar. Oysa dış gebelikte bu değer beklenen şekilde yükselme göstermez. ,

Boş gebelikte tedavi şekli rahmin içindeki embriyo içermeyen gebelik kesesi materyallerinin kürtaj ile sonlandırılması iken dış gebelikte tedavi metodu çoğunlukla ameliyatlarla olur.”

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (28 Ocak 2020 )