Boşanmanın 5 duygusal aşaması

Boşanmanın duygusal aşamaları nelerdir? Boşanma acısı hiç geçer mi? Boşanmak, hayatınızdaki duygusal olarak en yıkıcı olaylardan biri olabilir. Bir tane almaya karar verdiğinizde ne bekleyebilirsiniz? İşte boşanmanın ve ayrılmanın duygusal sonuçlarını anlatan 5 aşama

30 Kasım 2021, Salı 17:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Boşanmada iki süreç vardır.

Yasal süreç ve duygusal süreç. Hangisinin daha zor olduğunu söylemek zor. Duygusal süreç 5 aşamaya ayrılabilir: İnkar, Öfke, Pazarlık, Depresyon ve Kabul.

Yas süreci boşanmadan önce veya sonra başlayabilir veya uzun süre sonra...

Boşanmanın duygusal süreçleri genellikle belirli bir sıra da yaşansa da her zaman bu şekilde olmaz. Kişi önce kızgınlık duyabilir sonra depresyona girebilir. Ya da inkar aşamasından pazarlık aşamasına atlayabilir.İnkar, boşanmanın ilk aşamasıdır.

İnkar, boşanmanın ilk aşamasıdır.

İnkarda olmak, gerçeği kabul etmeyi reddettiğiniz anlamına gelmez

İnkar, olup biteni işleme yeteneğinden yoksun olmaktan gelir. Bir kerede almak için çok fazla şey var. Çatışmayı denemek ve önlemek doğaldır. Ama gitmeyen çok gerçek sorunlar olabilir. Bu tanıdık geliyor mu?

Aşar, her zaman yapar.” veya “Öyle demek istemedi. Özür dileyecek ve biz iyi olacağız." 

İnkar ile, kafa karışıklığı veya korku olabilir.

Şu anda ne kadar mutsuz olursanız olun, evliliği yürütmeniz gerektiğini hissedebilirsiniz. Ağlayabilir, başınız ağrıyabilir, stresli olabilirsiniz. Herkes farklı yoğunluklarda, farklı yas tutar.

Öfke boşanmanın ikinci aşamasıdır.

Öfke boşanmanın ikinci aşamasıdır.

Öfke yalan söylemekten, ihanete uğramaktan, reddedilmekten, aldatılmaktan, yanlış anlaşılmaktan veya terk edilmekten kaynaklanır. Güvendiğiniz biri tarafından kötü bir yere itilmekten kaynaklanır.

Kendinize kızgın olabilirsiniz. Ya da boşanmada olanlardan dolayı sinirli, hüsrana uğramış ve endişeli.

"Bunu bana neden yapıyorsun? Neden neden neden?" Öfkenin tutku olduğunu kabul edin. İnsanların gerçekte kim olduklarını yansıtmayan şekillerde davranmalarına neden olabilir.

Pazarlık boşanmanın üçüncü aşamasıdır.

Pazarlık boşanmanın üçüncü aşamasıdır.

Pazarlık “Ya eğer” aşamasıdır. "Ya daha fazlasını yapsaydım?" Bu, cevapları bulma mücadelesidir. Olanlardan anlam çıkarmak için. Bu, şüpheyi ortadan kaldırma, buraya nasıl geldiğinizi yeniden gözden geçirme ve farklı bir sonuç için müzakere etme girişimidir.

Bazıları evliliği yürütmediği için suçluluk duyuyor. Bazıları ise “Yemin ederim bir daha asla aldatmayacağım” gibi umutsuz vaatlerde bulunur. Anne babalar zehirli ev ortamını hiçe sayarak çocukları için evli kalmak için pazarlık yaparlar.

Depresyon boşanmanın dördüncü aşamasıdır

Depresyon boşanmanın dördüncü aşamasıdır

Depresyon üzüntü, keder ve yalnızlıktan gelir. Çoğu insan bir miktar depresyon yaşayacaktır. Hayatın amacını sorgulayabilir ve toplumdan kopmuş hissedebilirsiniz.

 Çocukları ve sevdiğiniz diğer insanları incitmek konusunda suçluluk hissedebilirsiniz. Yorgun olabilir, iştahınızı kaybedebilir ve uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Kendinizi bunalmış, çaresiz ve umutsuz hissedebilirsiniz.

Depresyon da boşluk gibi hissedebilir. Bazen insanlar bunu kaldıramazlar. Bunun çok uzun sürmesine izin vermeyin. Yardım için ulaşın. Nasıl hissettiğiniz hakkında bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşun. 

Kabul, boşanmanın beşinci aşamasıdır.

Kabul, boşanmanın beşinci aşamasıdır.

Olmak istediğin yer burası. Kabul parça parça gelir. Sonunda, yeniden bütün bir insan olursun. İyi olacağını biliyorsun.

Boşanmayla uzlaşıyor ve netlik buluyorsunuz. 

Kötüden çok iyi günleriniz var. 

Arkadaşlarınızla vakit geçirmek istiyorsunuz. ve yeni arkadaşlar edinmeye başlamak için hazırsınız.  

Plan yapma ve seçenekleri keşfetme konusunda iyimser hissetmeye başlarsınız.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evli insanlar daha mı cazip?