Boston Dynamics'in robotu Atlas artık jimnastik hareketleri yapabiliyor

Boston Dynamics, robotlarını geliştirmeye devam ediyor. Son olarak robot köpek Spot'u ilk defa laboratuvardan çıkaracağını açıklayan şirket, insansı robot Atlas'ın da yeni bir videosunu yayınladı. Daha önce parkur geçebilen Atlas artık jimnastik hareketler yapabiliyor ve bunları kombinleyerek arka arkaya gerçekleştiriyor.

25 Eylül 2019, Çarşamba 15:25 Son Güncelleme:
A A
Boston Dynamics'in robotu Atlas artık jimnastik hareketleri yapabiliyor

Boston Dynamics tarafından yayınlanan son videoda Atlas adlı insansı robotun akrobatik taklalar atabildiği, amuda kalktığı, jimnastik hareketleri yaptığı, zıplayarak 360 derece dönebildiği ve baletler gibi sıçrayarak havada bacaklarını açabildiği görülüyor.

Daha da etkileyici olansa Atlas'ın tüm bu insansı hareketleri arka arkaya yaparak resmen bir koreografi oluşturabilmesi. Boston Dynamics videonun açıklamasında bir hareketle diğerini harmanlamak için endüstri 4.0 sayesinde ortaya konan ' Model Öngörülü Kontrolü' kullanıldığını açıkladı.

Atlas, yaptığı her hareketten sonra ivme kazanıyor fakat dengesini kaybetmiyor.

ASKERİ ENDİŞE

Firma, Atlas’ı kurtarma çalışmalarında kullanmak üzere tasarladığını belirtiyor. Ancak böyle bir teknolojinin askeri alanda kullanılabileceği endişesi, korkuya yol açıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...