Botticelli'nin 'Venüs'ün Doğuşu' tablosuna bakarken kalbi durdu

Botticelli'nin 'Venüs'ün Doğuşu' tablosuna bakarken kalbi durdu

İtalya Floransa’daki Uffizi Galerisi’ni gezen bir kişinin kalbi, Rönesans ressamı Sandro Botticelli’nin güzellik tanrıçası Venüs’ü resmettiği tabloya bakarken durdu

19 Aralık 2018, Çarşamba 20:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumartesi günü Floransa'nın ve İtalya'nın en ünlü müzelerinden Uffizi Galerisi'ni gezen bir kişinin kalbi, Sandro Botticelli'nin "Venüs'ün Doğuşu" tablosuna bakarken durdu.

İsmi açıklanmayan erkek, Botticelli'nin 15. yüzyıl sonlarında yaptığı ve İtalyan rönesansının başyapıtlarından kabul edilen tablonun önünde yere yığıldı.

SAĞLIK DURUMU İYİYE GİDİYOR

İtalyan basınındaki haberlere göre fenalaşan adama ilk müdahaleyi, müzeyi gezmekte olan Romalı bir doktor grubu yaptı.

Müzedeki defibrilatör (elektro-şok cihazı) ile adamın duran kalbi yeniden çalıştırıldı.

Ambulansla hastaneye kaldırılan adamın sağlık durumunun iyiye gittiği belirtildi.

"ÇOK SAYIDA FENALAŞMA VAKASI YAŞANDI"

Venüs'e bakarken fenalaşan adamın "Stendhal Sendromu"ndan muzdarip olduğu iddia edilirken Uffizi Galerisi Müdürü Eike Schmidt, "Tıbbi teşhis yapmak benim alanım değil. Fakat son yıllarda galerimizdeki önemli eserlerin önünde çok sayıda fenalaşma vakası yaşandı" dedi.

Schmidt, bu vakaların hem Botticelli'nin eserlerinin hem de Caravaggio'nun "Medusa" eserinin önünde yaşandığını söyledi.

"SANATIN GERÇEKLİĞİ ETKİLEDİĞİNİN KANITI"

Schmidt'in anlatımına göre Uffizi'de 2016'da bir adam yine Botticelli'ye ait olan "İlkbahar" eserinin önünde sara nöbeti geçirmiş. Bu yıl da Caravaggio'nun Medusa'sının önünde de bir kişi bayılmış. Schmidt bu vakaları, "sanatın gerçekliği etkilediğinin kanıtı" olarak yorumluyor.

"Stendhal Sendromu", ismini, 18-19. yüzyıllar arasında yaşamış olan Fransız yazar Stendhal'dan (Marie-Henri Beyle) alıyor.

"FLORANSA SENDROMU"

1817'de Floransa'yı ziyaret eden Stendhal, Santa Croce Bazilikası'nı gezerken coşku, kalp çarpıntısı ve halsizlik hissi yaşadığını yazmıştı.

Rönesansın başkenti Floransa'nın, bu belirtilerin en sık görüldüğü yerlerden biri olması nedeniyle bu rahatsızlığa "Floransa Sendromu" da deniliyor.

BİLİMSEL ARAŞTIRMAYLA İNCELENDİ

"Sanat zehirlenmesi" diye de bilinen bu sendrom 2014'te bilimsel bir araştırmayla incelenmişti.

Floransa'daki Medici Riccardi Sarayı'nın ziyaretçilerini incelemeye alan bilim insanları, fresklerle süslü şapeli gezen ziyaretçilerin yüz kaslarının gevşediğini, gözbebeklerinin küçüldüğünü, kalp atış hızı, nefes alış-verişleri ve tansiyonlarında değişiklikler olduğunu belirlemişti.

KİTABI YAZILDI

Bu sendroma "Stendhal" adını veren İtalyan psikiyatr Graziella Magherini, 1989'da yazdığı "Stendhal Sendromu" kitabında Floransa'da 10 yıl içinde 100'ün üzerinde "Stendhal Sendromu" vakası yaşandığını belirtiyor.

Magherini 2008'deki bir söyleşide de bunun nedenini şöyle açıklıyor:

"Stendhal Sendromu çoğunlukla Floransa'da yaşanıyor çünkü dünyada Rönesans sanat eserlerinin en yoğun olduğu yer burası. İnsanlar kısa sürede yüzlerce başyapıtla karşılaşıyor. Rönesans sanatı herkese hitap ediyor, hakkında fazla bilgiye sahip olmayanlara bile. Oysa modern, kavramsal sanatta durum farklı, bunlardaki mesajı anlayabilen insan sayısı çok daha az."

BBC/Övgü Pınar


;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 20'li yaşları en iyi anlatan 10 film