Böyle anne olmaz olsun!

Hasta doğan 2 kız çocuğunu öldürdüğü öne sürülen ve 1 çocuğunu da hastane odasında ağzını burnunu kapatarak öldürmeye çalışan 26 yaşındaki Fatma H., hastane odasındaki güvenlik kameraları tarafından görüntülendi

25 Mayıs 2013, Cumartesi 12:52
A A

Fatma ile Arslan H., 2007 yılında Antalya’nın Serik İlçesi’nde tanışarak evlenmek üzere Samsun’a kaçtı. Orada eşinin anne, babası ile kardeşi Halil H. ve çocukları ile birlikte yaşamaya başladı.

2008 yılı Mayıs ayında çiftin ’Selma’ adını verdikleri kızları dünyaya geldi. Aile, kalça çıkığı bulunması sebebi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürdükleri çocuklarının, felç geçirdiğini ve bir daha yürüyemeyeceğini öğrendi. 2009 yılı Ekim ayında çiftin ikinci çocukları olan ’Özlem’ dünyaya geldi. Ancak, bu çocukları da sağlık sorunları olduğu, ateş, öksürük ve morarma bulunduğu tespit edildi. Bir süre üniversite hastanesinde tedavi gören Özlem’e teşhis konulamadığı için aile alıp köylerine gitti.

'2 ÇOCUĞUNU BOĞARAK ÖLDÜRDÜ'

2009 yılı Ekim ayında, Fatma H. eşiyle birlikte aynı odada yatarken, kızları Özlem beşik içerisinde uyuduğu sırada, iddialara göre bebeğin ağzını ve burnunu eli ile yarım saat kadar kapattı. Hareketsiz kalınca da hiçbir şey olmamış gibi uyudu. Sabah uyandığında ise bağırarak ailenin diğer fertlerine haber verdi. Özlem’in öldüğünü anlayan aile, herhangi bir doktor kontrolü yaptırmadan bebeği köy mezarlığında toprağa verdi. Zaten hasta olduğu içinde kimse durumdan şüphelenmedi.

2.5 yaşında olan ve yürüyemeyen Selma’yı da anne Fatma H., televizyon izlerken ağzını ve burnunu 5 dakika kadar kapattı. Küçük çocuk hareketsiz kalınca da yakındaki cami inşaatında çalışan eşini çağırdı. Eve gelen Arslan H., kızının yüzüne su dökünce Selma kendine geldi. Arslan H., tekrar çalışmaya gitti. Fakat Fatma H., iddialara göre tekrar küçük kızın ağzını ve burnunu eli ile kapatıp nefessiz bıraktı.

Hakeretsiz sırt üstü düşünce de yine eşine haber verdi. Bu kez su dökülmesine rağmen Selma kendine gelmedi ve aile kızlarını ilçe devlet hastanesine götürdü. Doktorlar yaptıkları kontrollerde Selma H.’nin öldüğünü söyleyince o da köy mezarlığında toprağa verildi.

3’ÜNCÜ DE KAMERALARA YAKALANDI

Çiftin 2012 yılı Temmuz ayında ’Özge’ adını verdikleri kızları doğdu. Ancak, o da sağlık sorunları nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yatırıldı. Kalbinde delik olduğu tespit edilen Özge’nin tedavisi sürerken, annesi ve babası yanında refekatçı olarak kalmaya başladı. 22 Ekim 2012 günü, kızının yanında tek başına kalan Fatma H., iki eliyle bebeğin ağzını ve burnunu kapatarak öldürmeye çalışması, odadaki güvenlik kameralarına saniye saniye takıldı.

Kamera kayıtlarına göre Fatma H., diğer çocuklarına da yaptığı gibi bir süre yatakta yatan ve uyanık olan Özge’nin burnunu kısa süreli parmaklarıyla oyun oynar gibi kapattı. Daha sonra odadan çıkan Fatma H., yaklaşık 1.5 dakika sonra geri gelip yataktaki bebeğinin ağzını ve burununu iki eliyle kapatıp, 30 saniye kadar nefes almasını engelledi. Bir ara elini çektikten sonra bebek ağlayınca da tekrar dışarıya çıkan genç kadın, daha sonra bir şey olmamış gibi geri gelip telefon açtı. Hastane personelinin kameralardan olayı görmesi üzerine şikayette bulunulup gözaltına alınan Fatma H., tutuklandı.

ÖNCE KABUL ETTİ, SONRA "YAPMADIM" DEDİ

Polisteki ifadesinde iki kızını öldürdüğünü ve Özge’yi de hasta olduğu için öldürmeye çalıştığını kabul eden Fatma H., soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına verdiği ifadesinde 2 kızının hasta olduğu için kendiliğinden öldüğünü ileri sürdü. Özge’yi de  öldürmeye çalışmadığını savunan sanık, olay günü eşinin bez almaya gittiği söyleyerek "Çocuğuma teşhis konulmamıştı. Bir teşhis konulması için doktorlar gelir düşüncesi ile elimle ağzına bastırdım, düğmeye bastım ancak, kimse gelmedi. Daha sonra elimi ağzından çektim. Eşim yanıma gelince yaptıklarımı eşime anlattım. Tedavisi ile ilgilenen doktora da bu olayı kendi başıma anlatarak nasıl meydana geldiğini söyledim. Odada bulunan kamera kayıtları incelendiğinde çocuğumu öldürmeye teşebbüs suçlaması ile polis merkezine götürdüler ve bana yapılan baskı sebebiyle yaptığımı söyledim. Ancak çocuğumu öldürmeye teşebbüs etmedim, sadece teşhis konulması için çocuğumun ağzını kapatmam durumunda nöbet geçireceği düşüncesi ile doktorlar geleceğini düşünmemden dolayı bu eylemi gerçekleştirdim" dedi.

Arslan H. ise, eşinden şikayetçi olmadığını ve 2 çocuğunu öldürdüğüne ve birini de öldürmeye teşebbüs ettiğine inanmadığını söyledi.

2 KEZ ÖMÜR BOYU HAPİSLE YARGILANACAK

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı, Fatma H.ı’nin kızı Özge’yi öldürmeye teşebbüs suçundan 24 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için Samsun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açarken, 2 çocuğunu öldürmek suçundan olan dosyayı ise olay yeri olan Vezirköprü’ye gönderdi.

Fatma H., Vezirköprü’de açılan davada ise çifte cinayet suçundan 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası ile yargılanacağını belirtildi.

Bu arada Fatma H.’nin akli dengesinin araştırılması için Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildiği ortaya çıktı.

İsmail AKDUMAN/ SAMSUN, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.