'Böyle enkaz hiç görmedim'

'Böyle enkaz hiç görmedim'

Haiti, Şili, Peru depremleri ve Katrina Kasırgası dahil 26 ülkedeki âfetlerde görev yapan Meksikalı kurtarma ekibinin lideri Hector Mendez, Van'daki enkazları görünce şaşırdı.

31 Ekim 2011, Pazartesi 11:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Van ve Erciş İlçesi’ni yıkan depremin isimsiz kahramanları hiç kuşkusuz arama kurtarma ekipleri.

Depremin üzerinden henüz birkaç saat geçmişken ülkenin dört bir yanından yetişen gönüllüler resmî rakamlara göre enkazdan 188 kişiyi sağ olarak çıkardılar.

Günlerce uyumadan, doğru düzgün beslenemeden bin bir güçlükle çalışan ekipler, yavaş yavaş memleketlerine dönerken gecikmeli çağrılan yabancı yardım ekipleri ise Van’da enkaz kaldırma çalışmalarına katkı sunmaya çalışıyor.

Van’daki 7.2 büyüklüğündeki depremin kâğıt gibi yıktığı binalar yardım için gelen kurtarma ekiplerini ise adeta şoke etti.

Taraf'ın haberine göre, Katrina Kasırgası, Haiti, Şili, Peru depremleri, Japonya’daki tsunami felaketinin yanı sıra, afet zamanlarında 26 ülkede görev yapan Meksikalı kurtarma ekibinin lideri Hector Mendez, “Biz enkaz altındakilere ulaşmak için tünel kazarız. Van’daki binalar malzemeden kısma nedeniyle o kadar çürük yapılmış ki, tünel kazma tekniğini kullanamadık bile. Dünyada böyle bir şey görmedim” dedi.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dibeybe: Türkiye'nin kalıcı ateşkese yönelik desteğinden dolayı müteşekkiriz