Böyle olur Çinlilerin yolculuğu!

Çinliler yaklaşan geleneksel yeni yıl tatili dolayısıyla yollara düştü. 2.5 milyar yolculuk yapılacak

01 Şubat 2010, Pazartesi 11:46
A A

Ay takvimine göre 13 Şubat gecesi Domuz Yılı sona erecek, Kaplan Yılına girilecek. Bahar Bayramı adı verilen yeni yıl dolayısıyla Çin’de bir hafta resmi tatil ilan edildi.

Geleneksel yeni yıla tüm aile üyeleriyle birlikte girilmesi Çinlilerin en önemli geleneği. Bu nedenle, büyük şehirlerde yaşayanlar memleketlerine dönmeye başladı. Ulaştırma Bakanlığı, cumartesi günü başlayan ve 10 Mart'a kadar sürecek Bahar Bayramı sezonu boyunca 2 milyar 540 milyon yolculuk yapılmasının beklendiğini ve bu sayının geçen yıla göre yaklaşık yüzde 8 artacağını açıkladı.

210 MİLYON KİŞİ TRENLE

Bu dönemde 210 milyon kişi, bir başka deyişle günde 5 milyon 250 bin kişi trenle yolculuk edecek. Otobüsle 2 milyar 270 bin, gemiyle de 32 milyon yolculuk yapılacak. Yetkililer, bu dönemde 820 bin otobüs ve 20 bin geminin hizmet vereceğini belirtti. 28 milyon 940 bin kişinin ise uçakla seyahat etmesi bekleniyor.
En çok göçmen işçinin çalıştığı güneydeki Guangcou şehrinden 2 milyon 540 bin kişi yeni yıl için memleketlerine gidecek. Şehirde karaborsa tren bileti satılmasının ve trenlerde hırsızlığın engellenmesi için önlemler alındı. Şehirdeki istasyonlarda 6 bin personele 1200 polis akademisi öğrencisi yardım edecek.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.