Boyun germe ameliyatı nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli?

Kilolu da olsanız zayıf da olsanız, gıdı bölgenizde sarkmalar meydana gelebiliyor. Boyundaki sarkmalar insanları daha yaşlı gösterebiliyor. Boyun germe ameliyatı ile daha genç bir görünüme sahip olmak mümkün. Peki boyun germe ameliyatı nasıl yapılır? Boyun ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler neler? Ağrı hissedilir mi? Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, cerrahi teknik ile boyun germe estetiğini anlattı.

08 Temmuz 2020, Çarşamba 15:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Boyun, çene altı bölgesi gıdı olarak da tanımladığımız bir bölgedir. Yaşın ilerlemesi ve yer çekiminin etkisiyle tüm dokular gibi gıdı dediğimiz bölgedeki deri deri altındaki kas ve yağ dokuları da aşağı doğru sarkmaya başlar. Gıdı bölgesi kilo alımlarında da yağların toplandığı ilk yerdir. Bazı hastalarda vücut şişmanlığı olmadığı halde gıdı bölgesi aşırı yağlı olabilir.

Bu durumda hastanın olduğundan daha kilolu, yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur. Ancak gıdı bölgesindeki sarkmaya en büyük etken yaşlanmadır. Yüzde yaşlı görünmeyi en çok artıran unsurlardan biridir.

Boyun ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Boyun ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler

  • Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir.
  • Eğer sürekli kullanmanız gereken bir ilacınız varsa doktorunuza sormadan bırakmamalısınız.
  • Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.

Nasıl uygulanır?

Nasıl uygulanır?

Gıdı bölgesindeki sarkma eğer fazla kilodan kaynaklanıyorsa sadece liposuction yöntemi ile fazla yağ alınabilir. Bu sayede gıdının daha gergin görünmesi sağlanabilir. Yaşı ileri olmayan ama kilosu fazla olan kişiler için daha uygun bir yöntem.

Sarkmaya hem kaslar hem fazla yağ eşlik ediyorsa, yağları almak ve kasları toplamak gerekir. Çene altından 2-3 cm kesi ile bu bölgedeki fazla yağlar alınır, gevşemiş olan kaslar orta hatta yaklaştırılarak onarılır. Aynı seansta çene ucunun küçük olduğu durumlarda çene ucuna küçük bir protez konarak yüzün estetik yapısında da düzelme sağlanabilir.

Sarkmaya kaslar, yağlar ve deride eşlik ediyorsa, deri fazlalıklarının çıkarılarak gerdirilmesi yöntemi uygulanmalıdır. Yüz germe operasyonunda olduğu gibi insizyon kulak önünden başlayıp kulak arkasındaki saçlı deriye kadar uzatılır boyun derisinin çene altındaki olan bölüme kadar kaldırılır. Kaldırılan deri kulak kenarına doğru gerdirilir.

Ağrı hissedilir mi?

Ağrı hissedilir mi?

Operasyon genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Bu sayede ağrı ya da sızı hissedilmez. Operasyon ortalama 1 saat içinde tamamlanır. Genellikle hastaneden aynı gün çıkılabilir ya da bir gece hastanede kalınabilir. Çene altından geçen özel bir bandaj uygulanır. Yapılan operasyona bağlı olarak 2 ile 8 gün içinde normal hayata dönebilir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ozon tedavisi nedir? Ozon ile kronik hastalıkların tedavisi mümkün