Bozcaada'da geleneksel 'Ayazma Panayırı'

Yurt dışından gelen ve Gökçeada ile Bozcaada'da yaşayan bir grup Ortodoks, Bozcaada ilçesindeki Ayazma Manastırı'nda Aya Paraskevi Günü dolayısıyla düzenlenen dini törene katıldı

26 Temmuz 2013, Cuma 18:25
A A
Bozcaada'da geleneksel 'Ayazma Panayırı'

Yunanistan, ABD, Avustralya, İtalya, Fransa, Kanada ve Gökçeada'dan Rum Ortodoks Cemaati üyeleri, halk arasında "Ayazma Panayırı" olarak bilinen etkinlik için Ayazma mevkisinde bir araya geldi. Manastırda, Aya Paraskevi Günü dolayısıyla yapılan geleneksel törene katılan Ortodokslar, Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti Yorgi Dragoni Kirilos ile Bozcaada Papazı Grigor Grigoriadisgrup, dini ritüellerini gerçekleştirdi.

Efsaneye göre, genç ve güzel bir kız olan Paraskevi, şimdi Göztepe diye bilinen yüksek tepedeki Ayyalus Manastırı'ndan yakışıklı bir delikanlıya aşık olmuş.

Paraskevi'nin babası durumu fark edince kızını Ayazma'da sıkı bir göz hapsine almış. Aşk ateşiyle yanan kız kimi zaman Göztepe'ye doğru bakar, derin derin iç geçirip rüzgarla sevgilisine mesaj göndermek istermiş. Ayyalus'taki genç de onun için yanıp tutuşurmuş.

Onlar kavuşamamış ancak Paraskevi aşk acısıyla ölünce onun büyük aşkının anısına dua edeceklere dilek pınarı yapılmış.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Maden ocağında ilk sahur