‘Bu bacaklar çalışacak arkadaş!’

‘Bu bacaklar çalışacak arkadaş!’

Alper Patır, geçtiğimiz yıl tatil için gittiği Ukrayna’da 400 yıllık bir ağacın altında kalarak omurilik felci oldu. Üst üste 9 ameliyat geçirmesine ve 30’a yakın kemiğinin kırılmasına rağmen yürümek için çalışmalara hemen başlayan Alper Patır, ‘Bu bacaklar çalışacak arkadaş’ isimli kampanyayla kendisi gibi omurilik felci yaşayan insanlara umut aşılıyor. 

20 Nisan 2018, Cuma 17:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
6 Mayıs’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ve Ford Otosan‘ın ana sponsorluğunda omurilik felcinin tedavisine yönelik düzenlenen araştırmalara kaynak sağlamak ve bu konudaki farkındalığı artırmak adına düzenlenecek Wings For Life World Run‘a da katılacak Alper Patır, “Tedavi aşamalarını incelediğimde önümde iki yol vardı. Bunlardan ilki kolay olan, yani vazgeçmekti. Hayatı bu şekilde kabullenmek ve tekerlekli sandalye de bir ömür geçirmeye kendini alıştırmaktı. Diğeri ise zor ve meşakatli bir süreçti. Belki yıllarca fizik tedavi görecek, yorulacak ve çok yıpranacaktım. Ben zoru seçtim. Aslında dışardan zor gibi görünen kolayı seçtim” açıklamasını yaptı. 
 

30 KADAR KIRIK KEMİK, AMELİYAT


Denizli’de yaşayan Alper Patır, tatil için Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitti. Ancak tatilinin ilk günlerinde ‘milyarda bir yaşanır’ dediği bir olayla karşılaştı ve üstüne 400 yıllık bir ağacın dalı düştü.Vücudunda 30’a yakın kırık oluşan, 13 gün hastanede yatan ve 9 ameliyat geçiren Alper Patır’ın omurilik felci geçirdiği anlaşıldı. Ancak Patır umudunu kesmedi, hemen tedaviye başladı. Şimdilerde ‘Bu bacaklar çalışacak arkadaş’ isimli bir kampanya yürütüyor ve insanlara umut aşılıyor. Alper Patır, 6 Mayıs’ta omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalara kaynak sağlamak ve bu konudaki farkındalığı artırmak için düzenlenen Wings For Life World Run’da tekerlekli sandalyeyle yarışacak.


 

"BU BACAKLAR ÇALIŞACAK ARKADAŞ" DEDİ VE İNANDI


Kampanyası hakkında konuşan Alper Patır, “Bu bacaklar çalışacak’ aslında kendime koyduğum bir hedefti. Omurilik felçlilerinin tedavi aşamalarını incelediğimde önümde iki yol vardı. Bunlardan ilki kolay olan, yani vazgeçmekti. Hayatı bu şekilde kabullenmek ve tekerlekli sandalyede bir ömür geçirmeye kendimi alıştırmaktı.Diğeri ise zor ve meşakkatli bir süreçti. Belki yıllarca fizik tedavi görecek, yorulacak ve çok yıpranacaktım. Ben zoru seçtim. Aslında dışardan zor gibi görünen kolayı seçtim. Zira çocukluğumdan beri aktif olarak türlü türlü branşlarda spor yaptığımdan, tedavi sürecindeki egzersizleri zorlanmadan yapacaktım.
Geçirdiğim kazaya bağlı olarak vücudumda kırıklar vardı.Fizik tedaviye fiziksel olarak buna hazır olduğumda zihinsel olarak da hazır olmanın önemini daha iyi anladım. Çevremde, insanların fizik tedavi yaptığını ama zihninde buna inanmadığını gördüm. Ben zihinsel olarak da inandım ve “Bu bacaklar çalışacak arkadaş“ diyerek kendime bir hedef koydum. En başta hedef kendi hedefimdi fakat fikir çığ gibi büyüyerek pek çok omurilik felçliye umut oldu. Hatta herhangi bir rahatsızlığı olmayıp, farklı konularda da başarma isteği duyan insanlar beni arayarak, mesaj atarak teşekkür ettiler. Tedavisini bırakmış, mental olarak zayıflamış pek çok insanı bu slogan ile tekrar hayata döndürmek, silkelenerek fizik tedaviye yöneltmek muazzam bir duygu. Bu nedenle konu ne olursa olsun azimle yılmadan istemeli, çalışmalı ve başarmalıyız” dedi.


 

"KOŞAMAYANLAR İÇİN KOŞUYORUM" SLOGANI BENİ ÇOK ETKİLEDİ


Alper Patır, 6 Mayıs’taki Wings For Life World Run ile ilgili ise, “Wings For Life World Run etkinliği bence omurilik felçlileri için yapılan en önemli organizasyonlardan biri. Bu organizasyonu geçen yıllardan beri izliyorum. Koşuya katılmak istememe rağmen farklı programlar nedeniyle katılamamıştım. Bu sene tekerlekli sandalye ile katılmak nasip olacak. Özellikle “Koşamayanlar için koş” sloganı beni çok etkiledi. Bununla beraber yakalama aracı fikri de muhteşem” ifadelerini kullanarak herkesi www.wingsforlifeworldrun.com sitesinden etkinliğe kayıt olmaya ve destek vermeye davet etti. 
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tarla değil, adeta fotoğraf stüdyosu