Bu bakteri hareket kapasitesini artırıyor

ABD'li araştırmacılar, sporcu vücudunda Veillonella adını verdikleri bir bakteri keşfetti. Bakteri, insan vücudunda hareket seviyesini artırıyor

25 Haziran 2019, Salı 16:38 Son Güncelleme:
A A
Bu bakteri hareket kapasitesini artırıyor

Medical Daily’nin haberine göre araştırmacılar, "eşsiz" diye tanımladıkları bu bakterinin, aynı zamanda normal insan vücudundaki hareket kapasitesini de artırabileceğini belirtiyor.

Mikrobiyomların içinde bulunan Veillonella, egzersiz sonrası metabolizmanın hızlanarak laktik asit ve içindeki yağ asit zinciri olan propiyonatın sporcunun egzersiz kapasitesini artırmasına yarıyor.

GENEL SAĞLIK İÇİN DE OLDUKÇA ÖNEMLİ

Joslin araştırmacısı Aleksandar Kostic, egzersiz kapasitesinin yüksek olmasının kalp ve damar hastalıklarına ek olarak genel insan sağlığı için de oldukça önemli olduğunu belirtti.

Araştırmacıların 2015 yılında Boston maraton koşucularından ve hareketsiz insanlardan aldıkları dışkı örneklerini yarış öncesi ve sonrasında inceleyen Kostic ve ekibi, Veillonella sayısının maraton koşucularında yarış sonrası daha fazla olduğunu gördü. Aynı zamanda koşucuların hareketsiz bireylere göre daha fazla bakteriye sahip olduğunu da belirledi.

Tüm bu belirtilere karşın bakterinin egzersiz performansını nasıl etkilediği sonucuna tam olarak ulaşamayan araştırmacılar yeni çalışmalar için hazırlanıyor.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ya hayatı ya bacağı demişlerdi... Bir mucizeyi yaşıyor!