Bu basit önlemlerle çocuğunuzu hastalıklardan koruyun

Kendimiz hastalandığımızda bir şekilde baş ediyoruz ama hastalıklar çocuklarımızı vurunca üzüntüden ne yapacağımızı şaşırır hale geliyoruz. Uzmanlarsa özellikle kışın görülen enfeksiyon hastalıklarından çocuklarımızı korumanın basit birkaç önlemle mümkün olduğunu söylüyor

24 Ocak 2019, Perşembe 08:35 Son Güncelleme:
A A
Bu basit önlemlerle çocuğunuzu hastalıklardan koruyun

Kış aylarında dirençli ateşle birlikte hekime başvuran çocukların önemli bir kısmında gribal enfeksiyonlar, yani influenzanın görüldüğünü hatırlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof.Dr. Filiz Bakar, “Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak çocuklarda karın ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi şikâyetler görülebilir. Bu durumda ailelerin paniğe kapılmamaları ve hekime başvurması önemli” dedi.

Çocuklarda hastalığın yayılmasının en önemli nedenlerinden birinin, çocuk hastayken okula gönderilmesi olduğunu ifade eden Prof.Dr. Filiz Bakar, “Çocuk biraz iyileşme belirtisi gösterdiğinde hemen okula giderse, okulda temasta olduğu kişilere enfeksiyonu bulaştırabilir” dedi.

Bu noktada ebeveynlerin yaptığı en önemli hatanın, belirtileri gidermek için gereksiz ilaç kullanmak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Filiz Bakar, “Oysa enfeksiyonların büyük kısmı, viral enfeksiyonlar olduğundan antibiyotik kullanmanın gereği yoktur. Aksine gereksiz antibiyotik kullanımı, antibiyotiklere karşı direnci artırır. Ancak çocuk ateş ve ağrı nedeniyle çok huzursuzsa ağrı kesiciler, ateş düşürücüler kullanılabilir. Bu noktada en doğrusu, gereksiz ilaç kullanmamak ve hekime zamanında başvurmak olacaktır” diye konuştu.

BASİT ÖNLEMLERLE KORUNMAK MÜMKÜN

Alınacak basit önlemlerle, başta influenza olmak üzere bulaşıcı hastalıklardan korunmanın mümkün olduğunu belirten Prof.Dr. Filiz Bakar, önlemlerden bazılarını şöyle sıraladı:

•Çocuklar mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak tutulmalı ancak camdan fanus içinde de yaşatmayın.

•Çocuk, okuldan ya da dışarıdan geldiğinde ellerini yıkamalı.

•Ebeveynler hastaysa maske takmalı ve çocuklarla temas etmemeli.

•Özellikle kış aylarında bol C vitamini almak için portakal, mandalina, kivi vb. besinleri tüketmesi sağlanmalı.

•Bol sıvı alınması ihmal edilmemeli. Özellikle ıhlamur gibi bitki çayları içilmeli.

•Uygun yaşlarda gerekli aşılar ihmal edilmemeli.

Prof.Dr. Filiz Bakar, bazı hastalıkların aşılarının henüz bulunmadığını, bunun için çocukların bu hastalıkları yaşayarak da bağışıklık kazandıklarının altını çizdi. Bağışıklığı güçlendirici propolis, vitamin, besin takviyelerinin kullanımında aşırıya kaçılmaması gerektiğini paylaştı ve“Bunları kullanmadan önce mutlaka hekiminize başvurun” dedi.


Sıradaki haber yükleniyor...