Bu bayram önerilerini atlamayın!

Yenimahalle Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü'nde görev yapan Doktor Serdal Taş, Ramazan ayının sonlanmasıyla birlikte oluşabilecek sağlık sorunları hakkında vatandaşları uyardı

03 Temmuz 2016, Pazar 10:52
A A
Bu bayram önerilerini atlamayın!

Ankara Yenimahalle Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Doktor Serdal Taş, Ramazan ayının sonlanmasıyla birlikte oluşabilecek sağlık sorunları hakkında vatandaşları uyardı. Ramazan Bayramı’nın olmazsa olmazları şeker, çikolata ve tatlı ikramlarının fazla tüketilmemesi gerektiğini belirten Taş, özellikle kronik rahatsızlığı olan vatandaşların şekerli gıdaları tüketirken daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

SÜTLÜ TATLILAR TÜKETİN

Oruç tutan vatandaşların bu süre zarfında metabolizma hızlarının zayıfladığını da belirten Dr. Taş, "Ramazan’da oruç tutan vatandaşlarımızın metabolizma hızı yavaşlıyor. Bu da vücudu kilo almaya meyilli hale getiriyor. Ramazan Bayramı da şeker, tatlı, çikolata tüketiminin arttığı bir dönem. Özellikle bayramda ikramla artan şeker tüketimi diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalığı olan bireyler için tehlike arz ediyor. Bu yüzden Ramazan Bayramı’nda şerbetli tatlılar yerine hafif olması nedeniyle sütlü tatlılar, taze meyveler ve dondurma tercih edilmelidir" dedi.

KENDİ SAĞLIĞINIZ KADAR MİSAFİRLERİNİZİ DE DÜŞÜNÜ

Kişilerin kendi sağlıklarına gösterdikleri özeni evlerine gelen misafirlerine de göstermesi gerektiğini belirten Dr. Taş, "Kendi sağlığınız kadar misafirlerinizin sağlıklı beslenmeleri içinde özen gösterin. Onlara şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı, dondurma, taze meyve ikram edin" dedi. Diyabet, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi kronik hastalığı olanların uyguladıkları diyete bayram süresince de sadık kalmaları gerektiğinin de sözlerine ekleyen Doktor Taş, "Özellikle diyabet hastaları tatlı tüketmekten kaçınmalıdırlar. Diyetlerine uymaya da özen göstermelidirler" diye konuştu.

DHA - Adem YAZICI

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...