Bu besinler ağız ve diş sağlığımızı bozuyor, çürüklere neden oluyor

Bu besinler ağız ve diş sağlığımızı bozuyor, çürüklere neden oluyor

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmemek birçok hastalığa neden olabilir. Ağız bakımı için tüketmemiz gereken besinler kadar, tüketmememiz gerekenler besinler de bulunuyor. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Cengiz Bahçevan, ağız ve diş sağlığımıza zarar veren besinler hakkında bilgi verdi.

21 Şubat 2020, Cuma 16:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ağız ve diş sağlığı genel sağlığın önemli bir parçasıdır. Kötü ağız hijyeni ve yediğimiz bazı sağlıksız besinler dişlerin sağlığını bozabilir. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Cengiz Bahçevan Cengiz Bahçevan, ağız ve diş sağlığına zarar veren besinleri anlattı.

Meyveli soda

İçerdiği şeker ile dişlerdeki çürümeyi büyük ölçüde artırıyor. Ayrıca içeriğindeki yüksek asit, diş minelerine zarar veriyor.

Sporcu ve enerji içecekleri

Bu içecekler yoğun oranda şeker içerdiğinden diş sağlığına zarar veren içecekler arasında.

Kahve

Kahve, rengi ve içeriğindeki asit oranıyla dişlerin sararmasındaki birincil nedenlerdendir. Eğer kahve ve çay bazlı olarak dişler sararıyorsa mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

Meyve suları

Meyve sularının PH’ı 2,5’dur. Unutulmamalıdır ki PH’ı 7’den düşük gıdalar dişlere zarar vermektedir.

Limon

Limonun PH’ı 2 olmasıyla dişlere zarar vermektedir. Yani asidik özelliği çok fazladır.

Yapışık gıdalar

Lokum veya jelibon gibi gıdalar dişlere yapıştığı gibi içeriğindeki yüksek şeker oranı dişlere zarar verir.

Buz

Buz ne kadar zararsız gibi görünse de o da diş sağlığı için zararlıdır. Buz serttir ve çiğnemek oldukça sakıncalıdır. Eğer ağızda dolgular varsa veya çürümeye yüz tutmuş dişleriniz varsa buz çiğnenmemelidir. Ayrıca buz çiğnemek diş kamaşmasına sebebiyet verir.

Beyaz ekmek

Beyaz ekmeğin de dişlere zarar veren besinler arasında olduğunu biliyor muydunuz? Rafine karbonhidrat ağızda bakteri olarak ortaya çıkarak ağız ve diş sağlığına zarar veriyor.

Patates cipsi

Patates cipsi ne kadar lezzetli olsa da oldukça zararlıdır. Çünkü patates cipsini yedikten sonra artıklar dişlerin arasına yapışır ve uzun süre orada kalırlar.

Kraker

Krakerlerin içinde bulundan rafine karbonhidratlar hızla şekere dönüşür. Yani krakeri çiğnemeye başlar başlamaz, çok hızlı bir şekilde bakteriler çoğalmaya başlıyor.

Turunçgiller

Turunçgillerin içeriğindeki C vitamini miktarı sağlığımız için oldukça önemli. Fakat greyfurt, mandalina, portakal, limon gibi besinlerin aralarında yer aldığı bu grup yüksek oranda asit içeriyorlar. Bu yüzden bu besinler tüketildikten sonra ağız su ile çalkalanmalıdır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koronavirüs hastalarında görülen yeni belirti "Pıhtı atması"