Bu besinler cilt sağlığını bozuyor!

Cilt sorunlarının genel beden sağlığı, yorgunluk, uykusuzluk, belli başlı bazı hastalıklar gibi sebepleri olabilir. Ancak kötü beslenme tercihleri de cilt sağlığını bozan önemli faktörlerden biridir. Peki hangi besinler cilt sağlığımızı bozuyor?

04 Haziran 2019, Salı 12:51
A A

Cilt problemleriniz varsa yüzünüze uyguladıktan sonra kaybolacak sihirli bir krem veya merhem olmadığını biliyorsunuzdur. Cilt sorunları, zayıflamış bağışıklık sistemi, uyku eksikliği, toksinler ve ayrıca ne yediğimiz ve ne içtiğimiz gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanır. 


RAFİNE TAHILLAR VE ŞEKERLER

RAFİNE TAHILLAR VE ŞEKERLER

Cilt için rafine karbonhidrat içeren ürünlerden daha kötüsü yoktur. Gazlı içecekler, meyve suları, beyaz un, hazır krakerler, bisküviler, hamur işleri, beyaz pirinç ve makarna tüketirken dikkatli olun. Bu ürünler sivilceye neden olan şekerler içerir. Rafine karbonhidrat kullanan kişiler, bu ürünleri yemeyen insanlardan daha fazla cilt problemi geliştirme riskine sahipler.

SÜT

SÜT

Birçok uzman, süt ürünlerinin doğrudan cilt sorunlarının bir nedeni olamayacağı konusunda hemfikirdir. Ancak eğer cilt sorunlarınız ve iltihaplarınız varsa süt onları daha da kötü hale getirebilir. 

Birçok kişi bilmede se dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 75’i laktoz intoleransıdır. Bu, vücudun süt şekerine yani laktoza karşı tepki vermesi anlamına gelir. Eğer laktoz intoleransınız varsa ve bunu bilmeden süt tüketirseniz var olan cilt sorunlarınız artacaktır.


KAFEİN

KAFEİN

Eğer bir gün yüzünüzde sivilceler ya da gözaltı morlukları ile uyanırsanız, bir adım geriye gidin ve geçen gün kaç bardak kahve içtiğinizi hatırlayın. Fazla kafein, cilt sorunlarını tetikleyici özelliğe sahiptir. 

Kafein alımında farklı seçenekler aramaya çalışın. Mesela yeşil çayın da kafein oranı yüksektir ama sağlıklı antioksidanlarla doludur.

TUZ

TUZ

Tuz, vücuttaki ödemin temel kaynağıdır. Yüzünüzde meydana gelen şişliklerin sebebi genellikle tuzdur. Tuzun bu etkisini 20’li yaşlarınızda çok hissetmeseniz de 30’lu yaşlara geldiğinizde kendini göstermeye başlar. Aşırı tuz tüketiminden uzak kalarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

BAHARATLI YİYECEKLER

BAHARATLI YİYECEKLER

Nedeni tam olarak bilinmese de baharatlı yiyecekler, var olan cilt sorunlarını daha da kötü hale getirir. Uzmanlar, vücutta aşırı ısı ile iltihaplı cilt problemlerini birbirine bağlar ve doğal olarak baharatlı yiyecekler bu ısı seviyesini daha da yükseltir.

SOYA

SOYA


Soya, aslında cilde ve vücuda zararı olmayan besinlerden biriydi. Ta ki genetiği değişene kadar. Uzmanlar, şu anda dünyadaki soya bitkilerinin yüzde 90’ının genetik olarak değiştirildiğini söylüyor. Soyada bulunan fitoöstrojenler vücudunuzun kendi östrojenlerinin çalışmasını taklit eder ve hormonal dengesizliğe neden olabilir.

FAST FOOD

FAST FOOD

Fast food gıdaların, hızlı olmalarının dışında hiçbir iyi yanı yoktur. Yağda kızartılmış yiyecekler, bir sürü cilt problemiyle sonuçlanır. Eğer hızlı bir şeyler yemek istiyorsanız kuruyemiş, sağlıklı protein barları ve taze meyveler ve sebzeler tercih edin.


Sıradaki haber yükleniyor...