Bu bitki 10 yaş gençleştiriyor!

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz aloe vera bitkisi, sağlığa ve güzelliğe birçok katkı sağlıyor. Öyle ki doğal bir tedavi yöntemi aloe vera jeli ile cildinizi yeniden yapılandırmanız ve adeta 10 yaş genç görünmeniz mümkün. Aloe vera sivilce ve akne sorunlarını da giderebilir. Ancak her ihtimale karşı bir uzman görüşü almadan kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aloe vera bitkisinin cilde faydaları nelerdir? Evde aloe vera jeli nasıl yapılır? Hepsini anlattık. /ÖZEL

29 Ekim 2021, Cuma 10:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son yıllarda giderek daha popüler hale gelen, sağlığa ve güzelliğe olan faydalarıyla bilinen aloe vera bitkisine halk arasında sarısabır da deniyor.

Ana vatanı Afrika olan aloe vera bitkisi çok kolay yetiştiriliyor. Yapraklarının içindeki jel, nemlendirici etkiye sahip ve birçok kozmetik ürününün içinde kullanılıyor.

Aloe vera bitkisi ile saç maskesinden yüz maskesine kadar birçok güzellik ürününü evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Çok kolay çıkarılan aloe vera bitkisinin jelini direkt olarak da cildinize sürebilirsiniz. Elbette alerjiniz olmaması koşuluyla.

Gelin şimdi aloe vera bitkisinin güzelliğe olan faydalarına bir göz atalım...

SİVİLCELERİ KURUTUYOR

SİVİLCELERİ KURUTUYOR

Aloe vera bitkisinin yüzde 96'sı sudan oluşur. Ayrıca içeriğinde salistik asit vardır ki bu bileşen akne ve sivilcelerle savaşmanıza yardımcı olur.

Aloe vera ciltteki kızarıklıkları önleyebilir.

Cildin yağ dengesini kontrol altına alabilen aloe vera, fazla sebum üretimini de engelleyebilir. Böylece sivilce oluşumu azalmış olur.

Aloe vera bitkisinin iltihap kurutucu özelliği aknelerin kurumasında etkilidir.

10 YIL GENÇ GÖRÜNMENİN SIRRI

10 YIL GENÇ GÖRÜNMENİN SIRRI

Cildi nemlendirmesinin yanı sıra besleyen aloe vera bitkisi ile genç kalmak da mümkün. Aloe vera bitkisi cilde esneklik kazandırdığı ve doğal botoks etkisi yaptığı için 10 yıl genç görünmenize katkıda bulunabilir.

Aloe vera bitkisinin ciltteki lekeleri de zamanla açtığı biliniyor.

İçeriğindeki besleyici maddeler sayesinde kolajen üretimini artıran aloe vera, cilt bariyerini de onarıyor.

DOĞAL MERHEM

DOĞAL MERHEM

Aloe vera jeli böcek ve sivrisinek ısırıkları sonucu oluşan yara ve kızarıklıklar için antiseptik görevi üstlenir.

Güneş yanıklarının yanı sıra hafif dereceli yanıkların tedavisinde de kullanılabilir. Ancak bir uzman görüşü almadan yaralarınızın üzerine sürmemenizde fayda var.

SAÇLARI DA BESLİYOR

SAÇLARI DA BESLİYOR

Aloe verayı saçınıza sürdüğünüz zaman saçlarınız daha kolay şekil alabilir ve kabarıklığı inebilir. A, C, E vitaminleri yeni saç oluşumunu destekler ve B12 vitamini sayesinde saç dökülmesini önler.

Aloe vera saça maske olarak uygulandığında kepek oluşumunu engeller.

EVDE ALOE VERA JELİ YAPIMI

EVDE ALOE VERA JELİ YAPIMI

Evinizde aloe vera bitkisi yetiştiriyorsanız, yapraklarının içindeki jel ile kendi aloe vera jelinizi yapmanız mümkün. Kendi aloe vera jelinizi yapmanız için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

  • Aloe vera yaprağı
  • Bıçak ya da sebze soyacağı
  • Küçük bir kaşık
  • Blender
  • Saklamak için hava almayan bir kap
  • İsteğe göre toz formunda C ya da E vitamini

BUNLARA DİKKAT

BUNLARA DİKKAT

Aynı anda bir ya da iki yaprak kullanabilirsiniz. Yapacağınız jelin ömrü 1 haftadır.

Eğer ömrünün daha uzun olmasını istiyorsanız dondurabilir ya da içine toz halinde C veya E vitamini ekleyerek koruyucu özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

ALOE VERA JELİ YAPILIŞI

ALOE VERA JELİ YAPILIŞI

Öncelikle aloe vera bitkisinin en dışındaki yapraklardan birini kesin. İyice yıkayın, aksi takdirde cildinizde iritasyona neden olabilir. Kuruttuktan sonra dışındaki kabuklarını soyun. İçindeki doğal jeli göreceksiniz.

Kaşıkla aloe vera jelini alın ve blender'ın içine atın. Ancak içine jel dışında aloe vera kabuğunun katılmaması gerektiğini unutmayın!

Sıvı kıvama gelene dek birkaç dakika karıştırın.

Eğer aloe vera jelinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız içine C vitamini ya da E vitamini katabilirsiniz.

Bu vitaminlerin koruyuculuğunun yanı sıra anti aging ve antioksidan özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.

Her 60 ml.'lik aloe vera jeli için 500 miligram vitamin katabilirsiniz.

Vitamin tozunu direkt olarak blender'ın içine ekleyip karıştırmanız yeterlidir.

SAKLAMA KOŞULLARI

SAKLAMA KOŞULLARI

C veya E vitamini eklemeden aloe vera jeli yapıyorsanız, hava almayan bir kaba koymalısınız. Bu şekilde en fazla 1 hafta dayanabilir.

Vitaminler eklendiğinde ise aloe vera jelinin ömrü buzdolabında 2 aya kadar saklanabiliyor.

Ayrıca aloe vera jelini dondurucu küplerine yerleştirip dondurabilirsiniz. Küpleri cildinize getirerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Aloe vera jeli bu şekilde 6 ay dayanabilir.

ALOE VERA JELİ NASIL KULLANILIR?

ALOE VERA JELİ NASIL KULLANILIR?

Aloe vera jelini direkt olarak cildinize uygulayabilirsiniz. El ve yüz için iyi bir nemlendirici olan aloe vera jeli, yaralar üzerinde antibakteriyel bir bariyer oluşturur ve cilt enfeksiyonlarını giderebilir.

Aloe vera jelinin faydaları arasında antioksidan özellikleri sayesinde güneşin yaratabileceği cilt hasarını önlemek de var. Bu nedenle alerjiniz olmadığı takdirde cildine direkt olarak uygulayabilirsiniz. Yine de bir uzmana danışmadan kullanmamaya özen gösterin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sizi yorgun ve yaşlı gösteren makyaj hataları