Bu cam çok farklı!

Bu cam çok farklı!

Bugüne dek gördüğünüz tüm cam teknolojilerini unutun! Şimdi devir, "akıllı cam" devri...

01 Ekim 2013, Salı 21:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çeşitli otomasyon sistemleri donatılmış ve elektronik eşyaların birbiriyle haberleşebildikleri ağ altyapılarına sahip "Akıllı Ev" konseptini giderek daha fazla duyar olduğumuz şu günlerde bir ilginç gelişme de pencere camları konusunda yaşanıyor.

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı'nca geliştirilen bir kaplama tekniği sayesinde pencere camları ısı ve ışığı engelleyebilir hale getirilmiş. Üzerinde kaplanan materyale uygulanan voltajla, ister kullanıcı tarafından isterse hava değişimlerinde otomatik olarak, tepki verebilir hale getirilen cam, kullanıldığı evlerde yazları serin, kışların ise sıcak geçmesine katkı sağlıyor.

Nanoteknoloji ile üretilen kaplama materyalinin ısı engelleme konusunda yüzde 50, ışık engelleme konusunda ise yüzde 70 verimle çalıştığını belirten uzmanlar, sistemin 2 bin sefer açma-kapama ömrü olduğunu ifade ediyorlar.

Her yeni teknolojide olduğu gibi piyasaya çıktığı ilk zamanlarda yüksek bir fiyat etiketine sahip olması beklenen akıllı camların ısıtma-soğutma faturalarında sağlayacakları tasarruf ile yakın geleceğin akıllı evlerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaları hiç de şaşırtıcı olmayacak.

Resimlerle: Sony Sountina: 10.000 Dolara dekoratif cam hoparlör

Kaynak: CHIP Online

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı