Bu dostluk ölmez

Yunanlı dosttan Emekli öğretmen Şaban Terzioğlu'na vefa...

16 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

86 YIL ÖNCE AYRILDI

Kurtuluş savaşının ardından 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması uyarınca Türkiye’deki Rumlar Yunanistan’a, Yunanistan’daki Müslüman Türkler ise Türkiye’ye zorla göç ettirilmişti. Mübadele adı verilen değişimde Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde oturan Andriyos Iatropulos de Yunanistan’a göç etti.

EVİNDE MİSAFİR ETTİ

Andriyos Iatropulos, 1986 yılında çocukluğunun geçtiği topraklara çocuk ve torunları ile gezmeye geldi. Gezi sırasında ziyaretçileri emekli öğretmen Şaban Terzioğlu misafir etti. Andriyos Iatropulos ve çocukları ile Şaban Terzioğlu arasında başlayan dostluk geziden sonra da devam etti.

BAŞSAĞLIĞINA GELDİLER

Emekli öğretmen Şaban Terzioğlu (65), beyin kanserine yenik düşerek 6 Eylül’de öldü. Şaban Terzioğlu’nun ölüm haberini bir hafta önce alan Andriyos Iatropulos’un torunu Panagiotis Iatropulos (63) ve kuzeni Kostas Tsaknakis (45) dün İnebolu’ya geldi. Panagiotis Iatropulos, Şaban Terzioğlu’nun mezarına çiçek koyup gözyaşı döktü.  Fethican YILDIRIM/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.