Bu ekonomi haberlerini kaçırmayın: Ekonomi Postası (13 Nisan 2020)

Türkiye’de ve dünyada öne çıkan ekonomi haberleri. Bakalım ekonomi ve iş dünyasında neler oluyor?

13 Nisan 2020, Pazartesi 14:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sağlık ekipmanı yardımı

Sağlık ekipmanı yardımı

Nef Vakfı, virüsle mücadele kapsamında 500 bin koruma siperliği, 10 bin entübasyon ve numune alma kabini, 2 bin dezenfeksiyon istasyonu ve 100 bin anti bakteriyel tulum üretecek. Vakıf, aynı zamanda ürettiği 340 bin adetten fazla malzemeyi de sağlık kuruluşlarına ulaştırmaya başladı. Solunum cihazı ara parçaları ve antibakteriyel hava filtresi gibi hayati parçaların da testlerini tamamlayacak olan vakıf, 6 farklı malzemenin üretim sürecine ve malzemeleri hastanelere teslim etmeye devam ediyor. Nef Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, “Sağlık personelimize gücümüz yettiğince destek olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Eczacıya özel kaynak

Eczacıya özel kaynak

Şekerbank, eczacılara özel yeni bir finansal destek paketi açıkladı. Türk Eczacılar Birliği ile işbirliği kapsamında sunulan krediden, hiçbir masraf alınmayacak ve eczacılar dilerlerse 3 aya kadar taksitlerini erteleyebilecek. 12 aya varan vadelerde yüzde 0.99, 12 ay üzeri vadelerde ise yüzde 1.09 faiz oranıyla sunulan ayrıcalık, 8 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli olacak. Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Tuğbay Kumoğlu, “İçinden geçtiğimiz bu süreçte, her zamankinden daha çok ekonomimizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Çiftçiye hızlı erişim

Çiftçiye hızlı erişim

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi), çiftçilerin hızlı ve kolay erişimle birçok işlemini yapabileceği Kooperatif Ortak Bilgi Sistemi’ni (KORBİS) hizmete aldı. KORBİS sayesinde Tarım Kredi ortakları, borç ve birikimlerini online olarak görebilecek, senet, kredi ve sermaye bilgilerini de anlık takip edebilecek. Kooperatif ortakları uygulama üzerinden sözleşmelerini görebilirken, kefil ve teminat durumlarını ve e-faturaları da kontrol edebilecek.

Adres değişikliği e-Devlet'ten

Adres değişikliği e-Devlet'ten

Artık adres değişikliği bildirimleri de e-Devlet’ten yapılmaya başlandı. Yeni düzenlemeyle vatandaşın, bu işi için nüfus müdürlüklerine gitmesine de gerek kalmadı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, e-Devlet üzerinden adres değişikliği bildiriminin yapılmasına olanak sağlayan altyapıyı hizmete sundu. Hizmetten yararlanmak için e-imza, mobil imza, SMS ile doğrulama yöntemlerinden biri kullanılabiliyor. İşlemler, www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi linkinden yapılabiliyor.

Kalifiye eleman yetiştiriyor

Kalifiye eleman yetiştiriyor

Türkiye ihracatına 21 milyar dolarlık katkı sunan takım tezgahları sektörünün eğitim platformu Tezmaksan Akademi, nitelikli eleman eğitimlerine web sayfaları ve Youtube kanalları üzerinden devam ediyor. Bugüne kadar 5 bin 75 öğrenciye ulaşan Tezmaksan Akademi’nin Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Değişen pazar yapısında rekabetçi kalabilmek adına, otomasyon, yapay zekâ ve veri analiz sistemlerine yoğunlaşmamız gerekiyor. Yönetim, ölçüm, takip, tasarım ve müşteri ilişkileri çok önemli alanlar. Teknik eğitim gören gençler, ücretsiz uygulamalı eğitimlerimizin ana odak gurubu oluşturuyor” dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altın fiyatlarında rüzgar tersine döndü! İşte güncel fiyatlar