Bu ekonomi haberlerini kaçırmayın: Ekonomi Postası (15 Nisan 2020)

Türkiye’de ve dünyada öne çıkan ekonomi haberleri. Bakalım ekonomi ve iş dünyasında neler oluyor?

15 Nisan 2020, Çarşamba 08:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Gramda 381 rekoru

Gramda 381 rekoru

Altındaki yükseliş durmuyor. Gram altın dün 381 liraya kadar çıkarak rekor tazeledi. Altının ons (31.1 gram) fiyatı da 1.746 dolara yükselerek son 7.5 yılın zirvesine ulaştı. Uzmanlar, başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere dünyanın en büyük merkez bankalarının piyasalara büyük miktarda likidite sağlamasının altın fiyatlarındaki yükselişi desteklediğini söylüyor. Gramdaki artışta dolar/TL’nin gördüğü 6.81 seviyesi de etkili. Çeyrek de bu yükselişle 600 lirayı aştı, Cumhuriyet Altını 2.500 liraya dayandı

Sosyal güvencesi olmayana da ücretsiz

Sosyal güvencesi olmayana da ücretsiz

Koronavirüse yakalananların tedavisi, SGK veya Genel Sağlık Sigortası (GSS) gibi sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın, ücretsiz olarak sağlanacak. Cumhurbaşkanlığı’nın konuya ilişkin kararı Resmi Gazete’de dün yayımlanarak, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Hastalıktan korunmaya yönelik kullanımı tavsiye edilen her türlü kişisel koruyucu ekipman, hastalık teşhisinde kullanılan testler, kitler ve bunların kullanılmasına ilişkin ekipman ve hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere merkezi olarak temin edilen ilaçlar da muafiyet kapsamında yer alıyor.

Dış hat uçuşları durdu

Dış hat uçuşları durdu

Türk Hava Yolları (THY), tüm dış hat uçuşlarını 20 Mayıs 2020’ye kadar durdurduğunu açıkladı. THY’nin internet sitesinde yer alan duyuruda, “Yeni tip koronavirüs küresel salgını sebebiyle, resmi otoritelerce alınan kararlar ve sizlerin sağlığı için aldığımız önlemler doğrultusunda, tüm dış hat uçuşlarımız 20 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurulmuştur” denildi.

İşten çıkarmak yasak

İşten çıkarmak yasak

Her türlü iş sözleşmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri dışında 3 ay süreyle sonlandırılmasının önüne geçiliyor. Cumhurbaşkanı bu süreyi 6 aya çıkarabilecek. İşveren bu sürede işçi çıkarırsa, her işçi başına brüt asgari ücret tutarında idari para cezası kesilecek. Normal şartlarda ücretsiz izin için işverenin de onayı gerekiyor. İşverenin onay almadan ücretsiz izne çıkarması durumunda, işçi bunu haklı sebep olarak gösterip sözleşmesini feshederek kıdem ve yasal haklarını alabiliyordu. Teklifte, ücretsiz izne ayrılmanın işçiye geçerli sebeple sözleşmeyi fesih hakkı vermediği ifade ediliyor. Yani bu dönemde rızası olmadığı halde ücretsiz izne çıkarılan işçi, sözleşmeyi feshederse kıdemini alamaz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altın fiyatlarında düşüş sürecek mi, çeyrek altın ne kadar oldu?