Bu ekonomi haberlerini kaçırmayın: Ekonomi Postası (28 Mayıs 2020)

Türkiye’de ve dünyada öne çıkan ekonomi haberleri. Bakalım ekonomi ve iş dünyasında neler oluyor?

28 Mayıs 2020, Perşembe 08:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yerli enerjide yüzde 90 rekoru

Yerli enerjide yüzde 90 rekoru

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “2017 yılında ortaya koyduğumuz milli enerji ve maden politikaları, bugün yeni rekorlara imza atıyor” dedi. Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in sosyal medya hesabı Twitter’daki ‘24 Mayıs günü elektrik üretimimizin yüzde 90’ını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde ederek, günlük üretimde yeni bir rekora daha imza attık’ mesajını, kendi hesabından paylaştı.

Milli tren raylarda

Milli tren raylarda

Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) tarafından üretilen Milli Elektrikli Tren, 29 Mayıs’ta (yarın) kutlanacak İstanbul’un fethinin 567’nci yıl dönümünde raylara inecek. Tamamen yerli imkanlarla üretilen ve ASELSAN’ın da destek verdiği milli tren seti, ilk etapta 3 set olarak raylara indirilecek ve proje tamamlanana kadar 56 set daha üretilecek. Alüminyum gövdeli olarak üretilen ilk tren olma özelliği taşıyan tren, saatte 160 km hıza çıkabilecek.

Uluslararası sertifika

Uluslararası sertifika

İstanbul Havalimanı, Amerikan Yeşil Bina Konseyi tarafından dünyanın en büyük ‘LEED sertifikalı binası’ olarak tescillendi. İstanbul Havalimanı, tasarım sürecinden inşaat aşamasına, inşaat aşamasından tam kapasite ile operasyona kadar geçen sürede, enerji verimliliği ve çevreci uygulamalarla adından söz ettirmişti. İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu “İGA olarak, sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda hareket etmeyi kurum kültürümüzün en değerli parçası olarak görüyoruz” dedi.

Tahsilat anında hesapta

Tahsilat anında hesapta

İşletmelere online satış ve tahsilat altyapısını sağlayan TURK Elektronik Para, kredi kartından yapılan tahsilatı 0.69’luk komisyonla anında firmaya ulaştırarak, korona günlerinde destek oluyor. TURK Elektronik Para Genel Müdürü Serkan Aziz Oral, “Dükkanından satış yapan firma e-ticaret yapmak, hali hazırda kapıya siparişi teslim eden firma da online tahsilat yapabilmek istiyor. Marttan bu yana başta Param POS olmak üzere online tahsilat ürünlerimize olan talep, yüzde 80 arttı” dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evde havuz talebi arttı