'Bu elbise ne renk?'

Dünya sosyal medyasının artık yepyeni bir gündem maddesi var: Bu elbise ne renk? Beyaz ve altın sarısı mı yoksa mavi ve siyah mı? Dünya genelindeki sosyal medya kullanıcıları ikiye bölünmüş durumda

27 Şubat 2015, Cuma 10:54
A A
'Bu elbise ne renk?'

Tüm dünya dün akşamdan beri bu elbisenin rengini konuşuyor. Kimisi 'beyaz ve altın sarısı' derken, kimisi de 'mavi ve siyah' diyor ve kimse kendi görüşünden geri adım atmıyor.

'BİZ KARAR VEREMEDİK. ÇILDIRMAK ÜZEREYİZ. YARDIM EDİN'

Fotoğraf ilk olarak Swiked adlı bir tumblr hesabında paylaşıldı. “Arkadaşlar lütfen bana yardım edin… Bu elbise altınsarısı-beyaz mı, yoksa siyah-mavi mi? Ben ve arkadaşlarım bir türlü karar veremiyoruz ve çıldırmak üzereyiz" yazan kullanıcının fotoğrafı altında büyük bir tartışma başladı. Daha sonra da tartışma bütün sosyal medyaya, sonra da haber sitelerine sıçradı.


İnternette paylaşılan orijinal fotoğraf ortadaki... Aynı fotoğraftaki elbise Photoshop programı kullanılarak beyaz ve altın sarısı (solda) veya mavi ve siyah hale getirilebiliyor

EKŞİ SÖZLÜK DE TARTIŞMAYA KATILDI

Olayın Türkiye’de yayılması ise, Ekşi Sözlük’te “renkleri anlaşılamayan elbise fotoğrafı” başlığının açılması sonrasında yaşandı. Bu sabah saat 09.00 itibariyle tam 9 sayfa entry girilen başlıkta en dikkat çeken açıklama ise, olayı “mavi hissizliği” denilen bir duruma bağlayan ‘corona borealis’ kullanıcısının yorumu. Entry’de şöyle deniliyor: “Özetle "mavi hissizliği" denen led / lcd ekranlarla hayatımıza girmiş bir göz zayıflığını ortaya çıkarmış fotoğraftır. Beyaz görenler tasarımla ve renklerle uğraşıyorlarsa, yazık. İnterneti sallayıp kavurmuş, çok kişinin beynini yakmış. Birbirinden ayrılan çiftlerin bile olduğu durumu yaratmıştır.”


İşte Tumblr hesabındaki o paylaşım

SEBEPLERİ TARTIŞILIYOR


Yine Ekşi Sözlük kullanıcısı ‘salt benlik’in açıklamasına göre ise, göz yanılsamasının sebebi şunlar:

- buzdolabıyla çekilmiş fotoğraf kalitesi

- kişiden kişiye değişen renk ayrım ve algı farklılığı

- fazla pozdanmış fotoğrafa yapılan gözsel optik düzeltme (referansı gölge veya aydınlık olarak almak)

- led ekranlı çoğu alette, ekranda, vb. mavi ışığın çokça kullanılması ve mavi-korluğu/hissizliği yaratması”

Tartışmaya ilginç bir şekilde ünlüler de katıldı. Taylor Swift’ten oyuncu BJ Novak’a kadar herkes bu tartışmaya dahil oldu. Sonuç olarak, elbisenin rengine dair net bir sonuca ulaşılamadı ise de şu kadarı herkesin ortak fikri:

Ortada bir göz yanılsaması, bir renk bozulması var. Fotoğrafın renklerini açtığınız zaman beyaz-altın sarısı, mevcut haliyle baktığınızda ise mavi-siyah görünüyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Önce öpücük sonra fotoğraf