Bu eşyaları sakın bulaşık makinesine koymayın!

Mutfakta hayatınızı kolaylaştıran bu eşyaları bulaşık makinesine koyduğunuz an ömrünü kısaltıyorsunuz!  

23 Haziran 2017, Cuma 14:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mutfakta sıklıkla kullandığınız her eşyayı bulaşık makinesine atmanız yıkama esnasında deforme olup tekrar kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.

Matlaşma, kararma gibi problemlerle karşılaşılabilir. Bazı malzemeler ise deterjanı hapsedip durulanmayarak sağlık açısından tehlike saçabiliyor.

İşte bulaşık makinesinde yıkanması tavsiye edilmeyen o eşyaların listesi… 

BAKIR EŞYALAR

BAKIR EŞYALAR

Son zamanlarda trend haline gelen bakır mutfak eşyaları da aslında bulaşık makinesine girmemesi gereken gereçlerden.  

KRİSTAL BARDAKLAR

KRİSTAL BARDAKLAR

Çeyiz listelerinin olmazsa olmazı kristal bardaklar aslında tahmin edildiği gibi fazlasıyla hassas eşyalar. İşte tam da bu nedenden dolayı üzülerek söylemek istiyoruz ama bulaşık makinesine girmiyorlar! 

BIÇAK

BIÇAK

Bıçak fotoğrafını gördüğünüz an aklınızdan ilk geçen şeyin, "Ne yani bıçaklar da mı makineye girmiyor" diyebilirsiniz. Bıçaklar konusundaki sorun şu; bıçakların tutmaç yeri tahta ve tahta sıcakta deforme oluyor. Yani bir gün yemek yaparken, bıcağın elinizde kalmasını istemiyorsanız o zaman elde yıkasanız iyi olur.  

KESME TAHTASI

KESME TAHTASI

Herkesin özellikle kesme, doğrama tahtalarını, tahta kaşıklarını bulaşık makinesinde yıkadığından neredeyse eminiz. Ama yanlış yapıyorsunuz. Neden mi?Sebebi çok açık: Isı tahta malzemeye ciddi zarar veriyor. Bulaşık makinenize tahta bir şeyler koyduğunuz anda o tahtayı kırma, çatlatma, parçalama riskini de göze almış oluyorsunuz. Üstelik bunlara sapı tahta olan eşyalar da dahil. Ve dahası kurulama modunu da açtıysanız bu çatlaklara bakterilerin saklanma çok yüksek. Biz diyelim de, gerisini siz bilirsiniz.

TAHTA KAŞIK

TAHTA KAŞIK

Ahşabın emici özelliğinden dolayı bu tür eşyaların bulaşık makinesinde yıkanması zararlı olabilir. Bu eşyalar cila ve kaplama özelliklerine göre, bulaşık makinesinde yıkanmaları sonucunda makinedeki tuz ve deterjanın bir kısmını emip, daha sonra yemek içerisine verebilirler. 

RENDE

RENDE

Rende, çoğu ev hanımının bulaşık makinesine atıp çıkardıktan sonra direk kullandığı mutfak aletlerindendir.Hâlbuki rende makinede tam olarak temizlenmez. Aralarında kalan peynir vb. artıklar daha sonradan bakteri üretmeye yatkındır.Bulaşık makinenizde şef bıçakları denilen büyük ve uzun bıçakları yıkayacak özel bir bölüm yoksa en güzeli bu bıçakları elde yıkamaktır. Çünkü bıçaklar makinenizdeki dönen ve su bırakan pervaneye zarar verebilir. 

BASKILI EŞYALAR

BASKILI EŞYALAR

El boyama bardaklar mutfağın en narin eşyaları belki de. Dolayısıyla bu bardakların bulaşık makinesi deterjanının yoğunluğuna dayanıklı olmasını da beklememek gerekiyor.Zira bu deterjanlar el boyama bardakların üzerind 

PLASTİK SAKLAMA KAPLARI

PLASTİK SAKLAMA KAPLARI

Bu kapları her ne kadar bulaşık makinesinde yıkanabilir uyarılarıyla satsalar da siz yine riske girmeyin deriz. Zira plastik ve ısı bir araya geldiğinde ortaya çok da hoş olmayan sürprizler çıkabilir. Ama yine de her şeye rağmen risk almak istiyorsanız önerimiz bu kapları en üst rafa ters çevrilmiş olarak koymanız. 

YAPIŞMAZ TAVA

YAPIŞMAZ TAVA

Bildiğiniz üzere teflon tava ve tencereleri canımız kadar çok sevmemizin nedeni yapışmaz yüzeye sahip olması. Pişirilen yiyeceklerin yüzeye yapışmasını ve artıklarını bırakmasını engelleyen teflonlar bu sebeple suyun altında, elle yıkandığında da kolaylıkla temizlenebilme özelliğine sahipler.Ama söz konusu bulaşık makinesi deterjanı ve yüksek basınçlı su olduğunda teflon tava ve tencerelerin hiçbir şansı yok. Yani aslında onları bulaşık makinesine koyarak onlara kötülük yapıyorsunuz. Yapmayın. 

TERMOS BARDAKLAR

TERMOS BARDAKLAR

İnsan, her yere yanında taşıyabildiği, ona kolaylık sağlayan termos bardakların temizliğinin de pratik olmasını istiyor. Ama teknoloji bazen modern insana çok karşı.Zira termos bardakların iç ve dış tabakası arasında yer alan hava dolu bölüm, yani içeceğinizin sıcak kalmasını sağlayan bölge, bulaşık makinesinin zarar verebileceği bir yapıya sahip.Yani bulaşık makinesinde yıkadığınız termos bardaklarınızın bir süre sonra içeceklerinizi sıcak tutmamaya başladığını fark edebilirsiniz. E bunun da gün sonunda size hiçbir faydası yok.

CAM ŞİŞELER

CAM ŞİŞELER

Aslına bakarsanız üzerindeki ambalaj kağıtları çıkarılmış cam şişeleri makinede yıkayabiliyorsunuz, şişeleriniz zarar görmüyor. Ama bu sefer tam tersi bir durum söz konusu.Eğer makinede yıkanırken şişe bir şekilde kırılırsa bulaşık makinenizi tümden kaybedebilirsiniz. Sonra yok tamirci çağır, yok beyaz eşya mağazalarına git, bir ton para harca. Değecek iş değil.

ANTİKA YEMEK TAKIMI

ANTİKA YEMEK TAKIMI

Antika yemek takımlarını bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler statüsünde değerlendirmeye zannediyorum kimsenin itirazı olmaz. Buna benzer hassas ürünler karşısında makinenin sıcak su ve deterjan içeriği ürünlere zarar verebilir. Özellikle antikaların üzerindeki altın kaplama ve el boyalarının silinmesi ile karşılaşabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dedektifler açıkladı: Partnerinizin sizi aldattığını gösteren 20 ipucu