Bu hastalık en çok gözlerini ovuşturanları vuruyor (Göz ovuşturmak zararlı mı?)

Gün içerisinde gözleri kaşımak pek çoğumuz için masum bir hareket olsa da uzmanlar, gözleri sık sık kaşımak ve ovuşturmanın pek çok hastalığa davetiye çıkarabildiğini söylüyor

28 Temmuz 2017, Cuma 11:18
A A

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, “Gözümüzün ön yüzeyindeki saydam tabaka olan kornea tabakası aşırı baskı ve travmaya neden olan göz ovuşturması sebebiyle incelip sivrilebilir. Kornea tabakasının aşırı sivrileşmesi ile karakterize hastalığın adı keratokonustur” dedi.

Keratokonusun genellikle ergenlik döneminde ortaya çıktığını ifade eden Op. Dr. Atabay, “20-40 yaş arası ilerler ve 40 yaşından sonra stabil hal alır.

Hastalığın erken dönemlerinde fark edildiğinde çeşitli tedaviler ile hastalığın ilerlemesi yavaşlayıp durdurulabiliyor. Alerjik hastalıklar sebebiyle gözün ovuşturulması, gözün saydam tabakası olan kornea tabakasının incelip sivrilmesi ile karakterize olan keratokonus hastalığının ortaya çıkışına zemin hazırlayabiliyor. 

Keratokonus hastalığının tam bir nedeni yok. Ailesel yani genetik özelliklidir. Hastalığın erken evrelerinde görmede bir sorun yoktur, hastalık ilerledikçe miyop ve astigmat kusurları ortaya çıkmaya başlar.

İlk dönemlerde oluşan görme sorunu gözlük ile düzeltilebilirken hastalık ilerledikçe gözlükle düzeltilemeyen görme sorunları ortaya çıkmaya başlar” diye konuştu.

“Erken evrelerde yakalandığında corneal cross linking ile hastalık tedavi edilebilir” diyen Op. Dr. Şeyda Atabay, “Ek tedavi yöntemleri kontakt lens, korneal halka tedavileri de mevcuttur.

Burada önemli olan hastalığın erken fark edilip tanı konulması ve tedavinin başlamasıdır.

Hastalarımızın dikkat etmesi gereken durumlar, gözlerini aşırı kaşımaktan ve ovuşturmaktan uzak kalmaları, özellikle ergenlik dönemi ve 20’li yaşların başında görmede bozulmaların başlaması hızlı ilerleyen miyopi, astigmat oluşması, gözlüğe rağmen net görememe gibi durumlardır.

Keratokonustan korunmak için yıllık göz kontrolünden geçmek ve gözlerimizi ovuşturmamak önemli” şeklinde konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.